Trump: "Macron harika bir siyasetçi"

İngiltere’nin başkenti Londra’da gerçekleşecek olan NATO zirvesi öncesi, ABD Başkanı Donald Trump ve Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron bir araya geldi. Kısa süren görüşme gazetecilerin sorularıyla birlikte basın açıklaması havasına büründü. İki lider arasında ilginç diyaloglar yaşandı.

Macron, geçtiğimiz günlerde “NATO’nun beyin ölümü gerçekleşti” açıklaması yapmış Trump’ta bunu eleştirmişti. Görüşme bu gergin havanın etkisinde geçerken gerginlik liderlerin oturuşlarına da yansıdı.

Görüşme öncesi hem NATO’ya hem de Türkiye’ye ağır eleştiriler yönelten Macron, sözlerinin arkasında olduğunu ifade etti. Macron, Türkiye’yi DEAŞ’ı temsil eden gruplarla çalışmakla itham etti. Konuyla ilgili açıklamasında, “Bugünün ortak düşmanı terörist gruplar. Bunu söylemekten dolayı üzgünüm ama masa etrafında terörizm konusunda aynı tanımı yapmıyoruz. Türkiye’ye baktığımda, DEAŞ’a karşı bizimle omuz omuza savaşanlara karşı savaşıyorlar ve zaman zaman DEAŞ’ı temsil eden gruplarla çalışıyorlar” ifadelerini kullandı.

İLGİNÇ DİYALOG

Trump yabancı savaşçıların hangi ülkeden geldiyse o ülke tarafından geri alınması gerektiğini ifade eden konuşması esnasında Macron’a, “Sevimli DEAŞ savaşçılarını almak ister misiniz? İstediğini alabilirsin. Onları sana gönderebilirim.” sorusunu yöneltti.

Macron ise “Ciddi olalım. Bölgede öncelik yabancı savaşçılar değil DEAŞ’a yönelik mücadeleyi nihayete erdirmek” cevabını verdi. Trump’ta Macron açıklamasını bitirdikten sonra sorusuna cevap alamayınca Macron’a, “İşte bu yüzden harika bir siyasetçi. Şimdiye kadar duyduğum en iyi cevap verememeydi” dedi.

MACRON’DAN TÜRKİYE’YE ELEŞTİRİ

Açıklamalarında Türkiye’ye eleştiriler yönelten Macron, “Türkiye’nin hem NATO üyesi olup hem de S-400 alması nasıl mümkün oluyor? Bu teknik olarak mümkün değil” açıklamasında bulundu.

Türkiye ile mülteciler sorunu ve ticari olarak işbirliği içinde olduklarını aktaran Macron, Türkiye’nin NATO özelinde dile getirdiği YPG’nin terör örgütü olarak tanınması talebi konusunda: ““NATO’da çıkacak deklarasyonları engellemeye çalışıyor. YPG terör örgütü olarak nitelensin istiyor. Türkiye ile bu konuların açıklığa kavuşması gerekiyor” ifadelerini kullandı.

S-400 konusunda Türkiye’ye yaptırım uygulanıp uygulanmayacağı sorusuna muhatap olan Trump, “Bu konuya halen bakıyoruz, üzerinde konuşuyoruz” cevabını verdi. Trump, “Biliyorsunuz Türkiye Patriot sistemi satın almak istedi ve Obama yönetimi onlara izin vermedi, onlar ancak başka bir sistem satın almaya hazırlandığında izin verdiler” diyerek açıklamasına eklemede bulundu. Bu hikâyenin iki tarafı olduğunu kaydeden Trump, “Türkiye ile görüşeceğiz” dedi.

Görüşmeye iki liderin NATO konusundaki görüş ayrılıkları da yansıdı. Macron, “NATO'ya ilişkin açıklamalarım pek çok kişiyi sarstı ama sözlerimin arkasındayım” diyerek ifadelerini pekiştirdi. Trump’ta “NATO, herkesin sürecin bir parçası olması halinde harika bir işlevi yerine getiriyor” derken, Macron’da “NATO'nun temellerinin ne olacağı konusunda net olmamız gerekiyor. Şu anda böyle bir netlik yok” ifadelerini kullandı.

İRAN SORULDU

İran’daki hükümet karşıtı protestolara ABD’nin destek verip vermediği sorusuna da cevap veren Trump, “Bunun hakkında yorum yapmak istemiyorum ama yanıt ‘hayır’. Ama yorum yapmak istemiyorum.” ifadelerini kullandı.

Washington’un Orta Menzilli Nükleer Kuvvetler Anlaşması’ndan çekilmesi konusunun da sorulması üzerine Trump “Anlaşmayı sona erdirdik çünkü diğer tarafça buna uyulmadı. Ama bir anlaşma yapmak istiyorlar, biz de öyle ve bence bu harika olur. Açık olmak gerekirse bence bu, yapabileceğimiz en önemli şeylerden biri” cevabını verdi. Çin’in de görüşmelere katılmaya ilgi duyduğunu belirtti.

TÜRKİYE, İNGİLTERE, ALMANYA VE FRANSA’DAN DÖRTLÜ ZİRVE

Türkiye, İngiltere, Almanya ve Fransa liderleri İngiltere Başbakanlık Ofisi’nde bir araya geldi. Yaklaşık 50 dakika süren toplantıya heyet olarak Türkiye’den Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, İletişim Başkanı Fahrettin Altun, MİT Müsteşarı Hakan Fidan ve Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın katıldı.

Zirvenin gündemi ise;

-Suriyeli sığınmacılar

-Terörden arındırılan bölgelere mültecilerin gönüllü geri dönüşü

-DEAŞ ile mücadele

-Suriye anayasa görüşmeleri

-Libya’daki çatışmalar

Başlıkları altında şekillendi.

Toplantı sonrası basın mensuplarına açıklamada bulunan Almanya Şansölyesi Merkel, şubat ayı içerisinde önce müsteşarlar düzeyinde olmak üzere dörtlü zirve noktasında bir araya gelinmesi noktasında mutabık kalındığını belirtti.