Trump kendini aşı deneği mi yaptı?

ABD'de başkanlık seçimlerine kısa bir süre kala küresel salgın COVID-19'a yakalanan Donald Trump, dün taburcu edildi. ABD başkanının tedavisinde hangi ilaçların, hangi dozda verildiği oldukça merak uyandırdı. İşte Trump'ın Covid-19 tedavisi ile ilgili merak edilen tüm detaylar...

Amerika Birleşik Devletleri Başkanı (ABD) Donald Trump, 2 Ekim’de koronavirüs testinin pozitif çıktığının duyurulmasının hemen ardından Walter Reed Askeri Hastanesi'ne sevkedildi. O tarihte yalnızca ateş ve burun tıkanıklığı gibi Covid-19'un hafif belirtilerini gösteren Trump'a henüz deneysel aşamadaki bir antikor tedavisinin başlandığı duyuruldu. Başkana ayrıca Covid-19 tedavisinde sıklıkla kullanılan Remdesivir ve Deksametazon ilaçlarının da verildiği belirtildi.

Yalnızca ağır hastalar için kullanması öngörülen Deksametazonun kullanımı Başkan Trump'ın sağlık durumunun açıklanandan daha mı ciddi sorusunu gündeme getirirken, uzmanlar antikor tedavisinin ne derece güvenli olduğunu tartışıyor.

DENEYSEL TEDAVİ

Antikor kokteyli olarak bilinen ve Regeneron firması tarafından üretilen ilaç, Covid-19'a neden olan koronavirüsün ana proteinine yönelerek virüsü etkisiz hale getirmeyi amaçlıyor. Biri insan, bir diğeri ise farelerden alınan iki antikorun birleşiminden elde edilen kokteyl bağışıklık sisteminin virüse karşı harekete geçmesini sağlıyor.

İlacı üreten Regeneron firması geçtiğimiz hafta tedaviyle ilgili deneylerin hastaneye yatmayan hastaların vücudundaki virüs miktarını ve hastalık belirtilerini azalttığına dair edinilen bulguları internet sitesinde paylaştı.

Ancak bu verilerin henüz bilim insanları ve tıp camiası tarafından incelenmediğine ve bu nedenle yöntemin güvenilirliği konusunda kesin konuşmanın doğru olmayacağına dikkat çekiliyor. İlacın ağır hastalar üzerinde etkili olup olmadığına dair araştırmalar da halen deney aşamasında. Donald Trump'a bu kokteylden 8 miligram verildiği biliniyor. Oysa klinik deneylerde yalnızca 2.4 miligramlık ilacın tedavi için yeterli olduğunun anlaşıldığı belirtiliyor . Bu durum ABD başkanının neden daha yüksek doz aldığına dair soru işaretleri oluşturuyor.

TRUMP'A NEDEN YÜKSEK DOZ İLAÇ VERİLDİ?

ScienceMag'e konuşan Regeneron firmasının kurucusu ve bilim kurulu başkanı George Yancopoulos tıbbi müdahale ekibinin Tump'a yüksek dozda ilaç kokteyli vermesinin sebebini bilmediğini ancak "ihtiyattan" kaynaklanabileceğini belirtiyor. Firmanın elde ettiği verilerine göre hangi dozda verilirse verilsin antikorların çok çok sınırlı bir risk taşıdığına işaret ettiğini belirten Yancopoulos, yüksek dozun -daha uzun süre etkili olabileceğine dair bazı firma çalışmalarının bulunduğunu bildiriyor. Söz konusu antikor kokteylinin üretiminin pahalı olduğu bilindiğinden az dozun etkili olması tıp çevrelerince olumlu karşılanıyor.

TRUMP'A BU TEDAVİNİN UYGULANMASI YASAL MI?

Antikor tedavileri genel olarak klinik deneylere katılan kişiler üzerine denenebiliyor. Başkan Trump'ın teorik olarak süregelen bir deneysel çalışmaya katılmış olabileceği öne sürülebilir. Ancak bu tür deneylerde tesadüfen seçilen katılımcıların yarısına ilaç verilirken, diğer yarısına kontrol grubu olarak plasebo tedavisi uygulanıyor.

Bu durumda Trump'a uygulanan tedavinin Amerikan Federal İlaç İdaresi'nin "ilacın ruhsat almadan önce insani amaçlı kullanımı" kapsamında verildiği belirtiliyor. 

TRUMP'A HANGİ İLAÇLAR VERİLDİ?

ABD Başkanı'nın Covid-19 tedavisinde kullanılan diğer iki ilaçtan birinin Remdesivir, diğerinin ise Deksametazon olduğu açıklandı. İlk olarak Ebola hastalığının tedavisinde kullanılan antiviral ilaç Remdesivir'e ilişkin klinik deneyler ilacın hastalığın erken aşamasında etkili olduğunu, semptomların etkinlik süresini 15 günden 10 güne indirdiği biliniyor.

Trump'ın sağlık ekibinden 4 Ekim'de yapılan açıklamada başkanın tedavisinde ayrıca Deksametazon adlı steroid ilacın kullanıldığının açıklanması başkanın hastalık düzeyiyle ilgili şüphe uyandırdı.

Dünya Sağlık Örgütü Covid-19'un tedavisinde etkin olan bu ilacın kullanımının ağır ve kritik durumdaki hastalar için uygun olduğuna dikkat çekiyor. Uzmanlar bu oksijen düzeyinin 94'ün altına düşmesini kritik seviye olarak belirtiyor. Trump'ın oksijen düzeyinin iki kez 94'ün altına düşmesi üzerine bu tedaviye başvurulduğu tahmin ediliyor.

Bu ilaçların yanı sıra ABD başkanına bağışıklık sistemin güçlendirmesi için çinko ve D vitamini, mide asidini dengeleyici Famotidin, uyku düzenlemek amacıyla kullanılan Melatonin ve ağrı kesmek ve kan pıhtılaşmasını önlemek amacıyla da Aspirin verildiği bildiriliyor.

Öte yandan Covid-19 salgının başında Başkan Trump ve Brezilya Devlet Başkanı Bolsonaro'nun savunduğu Hidrosiklorokin ilacının Trump'ın tedavisinde kullanıldığına dair herhangi bir bilgi verilmedi. Bolsonaro güvenlik edieleri nedeniyle satışı durdurulan ilaçla iyileştiğini duyurmuştu.