Analiz, ABD Başkanı'nın halk oylarının sadece yüzde 35'ini alacağı tahmininde bulunuyor

Bir ulusal seçim modeli, koronavirüsün yol açtığı ekonomik resesyon nedeniyle Donald Trump'ın Kasım 2020 seçimlerinde "tarihi bir yenilgi" alacağı öngörüsüne yer verdi.

Oxford Economics'in hazırladığı modelde, seçim sonuçlarını tahmin için işsizlik, kullanılabilir gelir ve enflasyon verileri dikkate alındı. Daily Mail'in haberine göre bu model, Trump'ın halk oylarının sadece yüzde 35'ini alarak ağır bir yenilgiye uğrayacağını gösteriyor.

Bugüne kadar geçmiş 18 seçimin 16'sında kazananı doğru tahmin eden model, koronavirüs salgınının ABD'yi vurmasından önce tam tersi bir öngörüde bulunmuştu. Daily Mail, Oxford Economics'in halk sağlığı krizi öncesi yaptığı tahminde, Trump'ın seçimlerde alacağı oy oranını yüzde 55 civarında öngördüğünü aktardı.

Haberde, Oxford Economics'in hazırladığı raporda "Cüzdanların Trump'tan yana olması için iş ekonomik bir mucizeye kalacak" ifadesinin yer aldığı belirtildi. Raporda ayrıca, ABD ekonomisinin içinde bulunduğu durumun "Trump'ın kasım ayına kadar aşması neredeyse imkânsız bir engel olacağı" da ifade edildi.

Tahmin kuruluşu, gerilemenin ülkenin şimdi karşı karşıya olduğu zayıf ekonomik zeminin ışığında ortaya çıktığını ve söz konusu modelin seçim zamanında da bunun hala geçerli olacağını varsaydığını kaydetti.

Oxford Economics, "Ekonomi, Büyük Buhran'ın gördüğü derinlikten daha kötü bir durumda olmaya devam edecek" öngörüsünde bulundu.

Uzmanlar da seçim sonucunun büyük ölçüde pandemiye karşı 6 ay boyunca elde edilecek başarıya bağlı olabileceğini söyledi.

Uzmanlar ayrıca seçim öncesi 6 aylık sürenin Trump'a, Joe Biden'a karşı yürüttüğü seçim kampanyasını yeniden şekillendirmek ve koronavirüs suçunu Çin'e yıkmak için zaman kazandırabileceğini belirtti.