Trump, Irak'tan çıkma şartını açıkladı

ABD Başkanı Donald Trump, katıldığı özel bir televizyon programında Irak’tan çekilme şartını açıkladı. Trump, ABD askerlerinin geri çekilmesi için Irak'ın 35 milyar dolar ödeme yapması gerektiğini belirterek "Yoksa biz orada kalacağız" dedi.

Amerika Birleşik Devletleri (ABD)’nin  İran Devrim Muhafızları Kudüs Gücü Komutanı Kasım Süleymani’ye gerçekleştirdiği suikastı Irak'ın başkenti Bağdat'ta gerçekleştirmesi, Irak siyasetinde ABD'nin askeri varlığını yeniden tartışmaya açtı.

Dün Irak Başbakanlığı'nın ülkedeki ABD askerlerinin çekilmesi için Washington yönetiminden bir mekanizma oluşturulmasını talep etmesinin ardından ABD Başkanı Donald Trump, FOX News'de katıldığı özel bir televizyon programında bu konu hakkında değerlendirmelerde bulundu.

ABD askerlerinin geri çekilmesi için Irak'ın 35 milyar dolar ödeme yapması gerektiğini belirten ABD Başkanı, "Irak'ta dünyanın en pahalı havalimanı tesislerinden birini oluşturmuşuz. Eğer ayrılacaksak bize elçilikler için, inşa ettiğimiz yapılar için, yaptığımız yatırım için para ödemek zorundasınız. 35 milyar dolar para harcamışız. Bence onlar da bu parayı ödeme konusunda hemfikir olacaklardır. Yoksa biz orada kalacağız’’ dedi.

ABD'nin en başta Irak'a girmesine karşı çıktığını belirten Trump, Irak'a girmenin büyük hata olduğunu ve Irak'ın 11 Eylül saldırılarıyla ilişkili olmadığının ispat edildiğini vurguladı.

Ayrıca Trump daha öncede, ABD’nin Irak’tan çekilmek istediğini ama doğru zamanın henüz gelmediğini belirtmişti. Trump, o dönemde ‘’Irak, ABD askerlerini şimdi ülkeden çıkarırsa bu, Irak'ın başına gelebilecek en kötü şey olur" demişti.

Ancak tahmin edildiği üzere bu yalnızca Trump’ın söylemi. ABD’nin uzun yıllardır Irak’ta olmasının altında yatan birçok farklı sebep var. Bilindiği üzere ABD askerleri 2011 sonunda eski başkan Barack Obama’nın geri çekilme kararıyla bölgeyi terk etmeye başlamıştı ancak DEAŞ'a karşı savunmasız ve etkisiz kalan Irak ordusu ve Peşmerge güçlerine destek amacıyla 2014 yılında ABD askerleri tekrar Irak'a döndü. ABD Savunma Bakanlığı'nın verilerine göre Irak'ta hala 5 binden fazla ABD askeri var. ABD askerleri doğrudan çatışmalara girmek yerine daha çok askeri danışman statüsünde görev yapıyor.