6 Ocak soruşturmasında Trump'a ilişkin "darbe" iddiaları güçleniyor

ABD’de 6 Ocak Kongre isyanını soruşturan komisyonun son oturumunda, eski ABD Başkanı Trump’ın 2020 başkanlık seçim sonuçlarının değiştirilmesi için eyalet yetkililerine baskı yaptığı ileri sürüldü.

ABD’de 2020 başkanlık seçim sonuçlarının açıklanmasının ardından Kongre’ye yapılan baskının ele alındığı soruşturma sürüyor. 6 Ocak’taki olayları araştıran komite tarafından yürütülen soruşturmanın son oturumuna eski ABD Başkanı Donald Trump’a yönelik iddialar damgasını vurdu.

Oturumda, Trump’ın seçimi kaybettiği Arizona ve Georgia gibi eyaletlerden seçim yetkilileri ifade verdi. Arizona eyaletinin Temsilciler Meclisi Başkanı Cumhuriyetçi Rusty Bowers, Trump’ın danışmanlarının kendisini aradığını ve sonuçları değiştirmesine yönelik baskı yaptığını söyledi.

Georgia eyaletinin eski üst düzey seçim yetkilisi olan Brad Raffensperger de Trump’ın eyaletteki seçim sonuçlarını lehine çevirmek için 11 bin 780 oy bulması istediğini ifade etti. Raffensperger’in yardımcısı Gabe Sterling ve eyaletteki diğer seçim görevlisi Wandrea Moss da Trump’a yakın kişiler tarafından taciz edildiklerini anlattı.

Oturumda ayrıca söz konusu görüşmenin ses kayıtları da dinletildi. Ancak Trump, duruşmalar başlamadan hemen önce ortaya çıkan bu iddiaların gerçeği yansıtmadığını dile getirerek söylenenleri yalanlamıştı.