Trump, Beyaz Saray’a veda ettikten sonra ne yapacak?

ABD'nin 45. Başkanı Donald Trump'ın görevi 20 Ocak'ta başkanlık seçimlerini kazanan Joe Biden'a devretmesi gerekiyor. Trump o güne dek görevi sürdürecek. Peki daha sonra ne yapacak?

Amerika Birleşik Devletleri (ABD)'nin 45’inci Başkanı Donald Trump'ın görevi 20 Ocak'ta başkanlık seçimlerini kazanan Joe Biden'a devretmesi gerekiyor. Ancak bu güne dek diğer başkanların aksine hiçbir zaman geleneksel bir politikacı olmayan Trump’ın koltuğunu devrettikten sonra ne yapacağı bir hayli merak ediliyor. İşte ABD kulislerinde konuşulan bazı iddialar…

Northwestern Üniversitesi Kellogg School of Management'ta pazarlama profesörü olan Tim Calkins, Trump'ın başkan olarak birçok normu çiğnediği görüşünde: Bu nedenle "Trump'ın şimdiye kadar gördüğümüz herhangi bir eski başkan gibi davranacağını düşünmek için herhangi bir sebebimiz yok’’ diyor.

UFUKTA ADAYLIK VAR MI?

Amerika’nı eski başkanları nezdinde bir değerlendirme yapmak gerekirse, 22'nci Devlet Başkanı Grover Cleveland, 23'üncü dönem için seçimi rakibi Benjamin Harrison'a kaybettikten sonra 24'üncü dönemde yeniden aday oldu ve bir dönem için boşalttığı Beyaz Saray'a dört yıl aradan sonra tekrar dönmüş oldu. ABD Anayasası'na göre Başkanlık koltuğunda iki dönemden daha fazla oturmak mümkün değil. Ancak iki dönem kuralı ardışık dönemlerle ilgili değil. Eski mesai arkadaşlarından bazıları Trump'ın 2024 seçimlerinde yeniden aday olma ihtimalinin güçlü olabileceğini söylüyor.

TRUMP MI? OĞLU MU?

Nitekim eski Genelkurmay Başkanı Mick Mulvaney’de, geçtiğimiz günlerde yaptığı bir konuşmasında "Kesinlikle Trump'ı 2024'te aday olma ihtimali yüksek olan kişilerin kısa listesine koyardım" dedi. Trump'ın kampanya mitinglerini çok sevdiğini söylemek mümkün. Ayrıca aldığı 71,5 milyon oyla da kaybeden bir aday için alınan en yüksek oyu aldı. Bu, Amerikan halkı arasında açıkça bir desteğe sahip olduğunu gösteren bir oy.

Öte yandan Donald Trump'ın büyük oğlu Donald Trump Jr'ın da başkanlık yarışı ile ilgilendiği yönünde spekülasyonlar var. Kendisi de bu iddiaları yalanlamadı.

İŞ İMPARATORLUĞUNA GERİ Mİ DÖNECEK?

Trump, Amerika’nın başkanlık koltuğuna oturmadan evvel başarılı bir iş insanıydı. Bu hususu göz önünde bulunduran bazı analistlere göre, Trump dört yıl önce kaldığı yerden devam edip iş dünyasına yeniden geri dönebilir.  Trump şirketleri arasında çok sayıda otel ve golf sahası da bulunmakta. İstanbul'da, Mumbai'de, Filipinler'de ve elbette ki Washington'da Trump markalı mülkler var. ABD, Dubai ve Endonezya'da ise golf sahaları mevcut.

YOKSA MEDYA KRALI MI OLMAYI SEÇECEK?

The Apprentice isimli TV programı sayesinde Trump, medyaya hiç de yabancı biri değil. Dolayısıyla, Trump'ın amaçları arasında ya kendi kanalını açarak ya da muhafazakar bir medya ile işbirliği yaparak haber medyasına dahil olmak olduğuna dair birçok spekülasyon var. ABD'li araştırma şirketi Q Scores'un başkan yardımcısı Henry Schafer, Trump için, "Kesinlikle potansiyel bir izleyici kitlesine sahip olacak" diyor.

Schafer, Trump'ın kendisi için en fazla işe yarayacak işe geri döneceğini düşünüyor. Ancak bu da göreceli ve tarışmalı bir konu: "Trump tartışmadan büyür. Tartışmayı kendi avantajına çevirir. Bu onun tarzı. "Olası işbirlikler için One American News Network (OANN) veya Newsmax'in adı dolaşıyor’’ dedi.

Trump'ın elbette ki başka medya veya eğlence sektörü girişimleri de olabilir. Eski başkanların sık sık kitap anlaşmaları imzaladığı bilinen bir gerçek. Barack ve Michelle Obama 65 milyon dolar değerinde rekor kıran bir anlaşmanın altına imza attılar. Bu nadir görülen bir miktar. Ancak George W. Bush da anıları için 10 milyon dolarlık bir avans almıştı. Obamalar ayrıca Netflix ile multi-milyon dolarlık bir yapım anlaşması imzaladı.Bill ve Hilary Clinton'ın da podcast anlaşmaları var.

BİR DİĞER SEÇECEK ‘EMEKLİLİK’

Trump, başkanlık görevinin sonunda bir emekli aylığına ve pek çok başka avantaja daha sahip olacak. 1958'de ofisin "itibarını korumak" için çıkarılan Eski Başkanlar Yasası, 2017'de 207 bin 800 dolar olan yıllık emekli maaşı da dahil olmak üzere bazı yardımlar sağlıyor. Eski başkanlar da ömür boyu Gizli Servis koruması, sağlık yardımları ve seyahat ofisi ve personel masraflarından yararlanma hakkına sahip.

74 yaşındaki Trump böylece sessizce emekli olmaya da karar verebilir. Günlerini hayırseverlik arayışlarıyla geçirebilir, banka hesabını yaptığı konuşmalarla artırabilir ya da başkanlık kütüphanesini planlayabilir. Bir başkanın arşivleri ve müzeleri genellikle kendi eyaletlerinde yer alıyor.

Ya da Trump tüm bunlara ek olarak Florida'daki Mar-a-Lago'da golf oynayarak emeklilik günlerini planlayabilir. Ancak Prof Calkins’e göre, sakin bir yaşam böylesi bir ilginin odağı olmuş bir kişi için olası bir senaryo olarak görmüyor. Calkins "Donald Trump'ın bir kişilik olarak kaybolması pek olası değil ve bence dünyada Trump markasını görmeye devam edeceğiz" diyor.

Trump, Ekim ayında yaptığı bir konuşmada başkanlık seçimini kaybetmesi durumunda kendini çok kötü hissedeceğini, belki de ülkeyi terk etmek zorunda kalabileceğini söylemişti.