Trump Adolf Hitler’den daha tehlikeli

Ünlü dil bilimci ve medya eleştirmeni olan Noam Chomsky, Donald Trump’ın Adolf Hitler’den daha büyük bir tehlike olduğunu dile getirerek yeni bir tartışmanın fitilini ateşledi. Trump’ı küresel iklim değişikliğine kayıtsız kalmasından ötürü eleştiren ve bu konuda Hitlere benzeten Chomsky, pek çok tarihçinin tepkisini çekti.

Ünlü dil bilimci ve medya eleştirmeni Noam Chomsky, dünyanın sonucunun gezegeni çevresel felakete daha fazla sürükleyebileceğine inandığı ABD seçimlerine ilerleyişini izliyor. Chomsky’nin Donald Trump’a ve dünyada iklim değişikliğinin varlığını inkar eden tek büyük muhafazakar siyasi grup olduğunu söylediği Cumhuriyetçi Parti’ye karşı sert sözler sarf etmesi muhtemelen şaşırtıcı değil.

Çevresel krizin aciliyetinden ve küresel yeni yeşil anlaşma adı verilen fosil yakıtlardan arındırılmış bir ekonomiye geçişin yollarından bahsettiği yeni kitabını tanıtmak için The Independent’la yaptığı röportajda Chomsky, Trump başkanlığı süresince birkaç örnek belirlediğini söylüyor. Bunlardan biri kendisinin yaratılmasında rol almadığı tüm anlaşmaları feshetmek. Gezegendeki ısınmayı durdurmayı amaçlayan ve Barack Obama’nın müzakere edilmesine yardımcı olduğu, Trump’ınsa ABD’yi taraf olmaktan çıkardığı 2015 Paris Anlaşması gibi.

Chomsky aynı zamanda Trump ve Adolf Hitler arasında son derece tartışmalı bir karşılaştırma yapıyor. Bu, Holokost uzmanlarının kesinlikle reddettiği ve The Independent’a böylesi bir iddianın yanlış ve saldırganca olduğunu söylediği bir karşılaştırma.

Rızanın İmalatı (Manufacturing Consent) gibi çok sayıda meşhur eserin yazarı olan tanınmış entelektüel ve aktivist bugün 91 yaşında. Gezegeninin ısınmasıyla ortaya çıkan tehlikenin emsalsiz olduğu konusunda taviz vermiyor. “Gerçekler son derece açık; ciddi bilim insanları arasında şu anki eğilimlerin devam etmesi halinde son sürat felakete koştuğumuza dair neredeyse evrensel bir fikir birliği var” diyor. “Felakete doğru yol alıyoruz. Dünyada gaz pedalına basmak isteyen tek bir ülke var, o da Birleşik Devletler” diye ekliyor.

İNSAN TOPLULUĞUNU YOK ETMEYE ÇALIŞIYOR

Başkanın ve Cumhuriyetçi Parti’nin oynadığı özel rol sorulduğunda, şu ana kadar bir milyondan fazla insanı öldüren ve 43 milyondan fazlasına bulaşan küresel korona virüs pandemisiyle mücadele edilebileceğini, ama bunun “politikaların sorumluluğunu üstlenen uğursuz kanserle, seçimlerdeki şansını artırmayan her şeyi ortadan kaldırmaya yönelen biriyle” olmayacağını söylüyor.

“Kesinlikle tarihte düşünebileceğim en kötü isim, Adolf Hitler hayli korkunçtu (ama) dünya üzerindeki organize insan topluluğunu yok etmeye çalışmıyordu” diyor.

Bu konuda Nazi Holokost’unun en az 6 milyon Yahudiyi katlettiği gerçeğiyle kendisine meydan okunduğunda, ebeveynleri Yahudi olan Chomsky Hitler’in “30 milyon Slavı da” öldürdüğünü “ama insan medeniyetini” yok etmediğini söylüyor.

Chomsky’ye 73 yaşındaki Trump’ın Hitler’den daha kötü olduğunu mu belirttiği doğrudan sorulduğunda, “Bu son derece şok edici bir açıklama. Ve bunu her söylediğimde, şimdi şok edici bir şey söyleyerek başlayacağım ama lütfen bunun doğru olup olmadığını kendinize sorun diyorum” cevabını veriyor.

Ocak 1942’de Berlin’in bir banliyösünde düzenlenen ve Nazilerin nihai çözüm adı altında Yahudi halkının imha planını oluşturulduğu Wannsee Konferası’na atıfta bulunarak, tarihin o soykırımcı karanlık anını, Cumhuriyetçilerin Ulusal Karayolları Güvenlik İdaresi’nin 2018’de yaptığı ve yüzyılın sonuna kadar küresel sıcaklığın yüzde 4 artacağını değerlendirdiği için araç emisyonları hakkında yeni bir kısıtlama gerekmediği sonucuna vardığı bir açıklamayla karşılaştırıyor.

Trump iklim değişikliğini birçok defa reddetti ve döneminin çoğunu Barack Obama’nın getirdiği çevreci standartları tersine çevirmeye harcadı. Aynı zamanda ABD’yi 2015 Paris Anlaşması’ndan çekti.

CHOMSKY’NİN KARŞILAŞTIRMASI RAHATSIZ EDİCİ BULUNDU

Chomsky’nin atıfta bulunduğu ifadeler ve Trump’ı Hitler’le karşılaştırması kimileri için rahatsız edici oldu. Washington D.C.’deki son derece saygıdeğer Birleşik Devletler Holokost Anma Müzesi’nin bir sözcüsü, The Independent’ı internet sitesinde bulunan ve konuyla ilgili olduğunu söyledikleri 2015 tarihli bir açıklamaya yönlendirdi. Açıklamada “Nazizm 6 milyon Yahudinin katledilmesi ve milyonlarca başka insanın ırksal ve politik sebeplerle zulüm görmesi ve öldürülmesiyle sonuçlanan benzersiz bir kötülüğü temsil eder. Güncel durumları Nazizm’le karşılaştırmak yalnızca kurbanlara karşı bir hakaret değildir, aynı zamanda isabetsizdir ve Holokost tarihini de günümüzü de çarpıtır” ifadeleri yer alıyor.

Açıklamada ayrıca “Holokost, verdiği derslerin öğrenilmesi için hatırlanmalı, çalışılmalı ve anlaşılmalı; fırsatçı amaçlarla sömürülmemelidir” deniyor.

Başkaları daha doğrudan eleştirilerde bulundu. Holokost üzerine uzmanlaşan ve Holokost inkarcısı David Irving’e karşı verdiği yasal mücadele 2015 yapımı Denial (İnkar) filmine konu olan ünlü ABD’li tarihçi Deborah Lipstadt, Chomsky’nin yorumlarının ters etki yarattığını söylüyor.

Atlanta’daki Emory Üniversitesi’nde Modern Yahudi Tarihi ve Holokost Çalışmaları Profesörü Lipstadt, “Bakın, iklim değişikliğinin devasa bir sorun olduğunu düşünüyorum. Dünyanın birçok yeri için olası bir felaket. Bunu tekrar tekrar görüyoruz. Bu bir teori değil. Bu kanıtlanmamış bir gerçek değil. Tanıdığım ciddi bilim insanlarından hiçbiri bunu reddetmiyor” diyor.