Eski Başsavcı açıkladı: Trump'tan rakiplerine yargı tuzağı

ABD eski Başkanı Donald Trump döneminde New York Güney Bölgesi (SDNY) Başsavcısı olan Geoffrey Berman tarafından yazılan ve 13 Eylül’de yayınlacak kitapta birbirinden kritik iddialara yer verildi.

Joe Biden’ın Amerika Birleşik Devletleri Başkanı seçilmesinin ardından yaşanan 6 Ocak Kongre Baskını ve Donald Trump’ın tartışmalı siyasi geçmişi irdelenmeye devam ediyor.

Son olarak Amerikan Federal Soruşturma Bürosu (FBI) ajanlarının eski Başkan Donald Trump’ın Florida'da bulunan Mar-A-Lago malikanesine düzenlediği baskında ele geçiren belgeler ile gündemdeki yerini korurken, Haziran 2020’de aniden görevden alınan New York Güney Bölgesi (SDNY) Başsavcısı Geoffrey Berman yazdığı kitapta yer verdiği bilgiler ile tartışmaları alevlendirdi.

13 Eylül’de okuyucularla buluşacak olan Holding the Line isimli kitabı inceleyen New York Times'tan Benjamin Weiser, kitapta yer alan kritik iddiaları makalesine taşıdı.

Holding the Line’da yer alan iddiaya göre, Trump ve Başsavcı Bill Bar, Adalet Bakanlığı aracılığı ile yargıya müdahale etmeye çalıştı.

Başkan olarak Trump, sık sık alenen ve özel olarak, savcıların müttefiklerini görevden almasını ve Hillary Clinton ve Bidens gibi üst düzey Demokratlardan John Bolton gibi siyasilerin yanı sıra James gibi eski FBI yetkililerine uzanan uzun bir ‘hasım’ listesinin yargı yoluyla egale etmeye çalıştığını iddia eden Berman, söz konusu baskının yargının bağımsızlığına ket vurduğunu belirtiyor.

Sistemin içerisinde görev alan isimlerden olduğunu işaret eden Berman, kendisinden yargı yoluyla engellemesi istenen isimlerin Dışişleri Bakanı John Kerry ve eski Başkan Barack Obama’nın Beyaz Saray Danışmanı Greg Craig olduğu iddiasına kitabında yer verdi.

Berman, kendisinin söz konusu isimler hakkında ‘kovuşturmaya yer olmadığı’ kararının verilmesinin ardından Trump’ın dosyanın açık kalması için dosyayı geri çevirdiğini belirtti.

Özellikle İran ile ilgili diplomasinin kritik isimlerinden olan ve Obama döneminde görev yapan John Kerry hakkında Trump tarafından hazırlanılması istenen soruşturma dosyasının nükleer anlaşmadan çekilme sürecinde atandığının altını çiziyor.

Berman, Trump’ın da sosyal medya ağı Twitter’da sert tepki gösterdiği söz konusu soruşturmada, Kerry’nin “yetkisiz Amerikan vatandaşlarının Amerika Birleşik Devletleri ile anlaşmazlığı olan yabancı hükümetlerle müzakerelerini suç sayan” Logan Yasası kapsamına alınmasını istiyordu.

John Bolton, anılarında da Trump’ın Kerry’nin Logan Yasası’ndan yargılanmasına takıntılı olduğunu iddia etmişti.

Eski Başkanı Barack Obama’nın Beyaz Saray Danışmanı Greg Craig dosyasının ise özel danışman Robert Muller’den kaynaklandığını iddia eden Berman, 2016 seçimlerine Rusya’nın müdahalesine ilişkin yürütülen soruşturma kapsamında Craig’in Skadden hukuk firmasının ortağı olması nedeniyle Trump’ın radarına girdiğini ifade ediyor.

Mart 2018’de Adalet Bakanlığı’na gönderilen Craig dosyasının incelenmesinin ardından ‘suçsuz’ olduğu sonucuna varılmasına yetkililerin Trump'ın avukatı Michael Cohen'in de müdahil olması ile dosyanın Columbia bölgesindeki ABD Savcılığı ofisine gönderildiği belirten Berman, Craig’in daha sonra da Yabancı Ajanlar Kayıt Yasası birimine yanlış beyanda bulunmakla suçlandığını ve beraat ederek aklandığını iddia ediyor.

Trump’ın yargıya müdahalelerine direnen yetkililerin Clinton, Kerry, Bidens, Comey ve McCabe gibi isimlerin yargılanmasına engel olduğunu vurgulayan Berman, Trump’ın ikinci döneminde Adalet Bakanlığı ve FBI da dahil olmak üzere birden fazla yetkilinin görevden alınacağını işaret ediyor.

ABD'de halen;

-Temsilciler Meclisi'nin oluşturduğu özel komisyon, Trump'ın 6 Ocak 2021'deki Kongre saldırısı öncesindeki ve sırasındaki tavrını,

-Adalet Bakanlığı, Trump'ın kaybettiği 3 Kasım 2020'deki başkanlık seçimlerinin sonuçlarını değiştirmeye çalışıp çalışmadığını,

-Georgia eyaletinin Fulton bölgesinde de bir savcı, Trump ve yakınlarının, eyalette başkanlık seçimlerinin sonuçlarına müdahale etmeye çalışıp çalışmadığını soruşturuyor.