6 Ocak soruşturması: "Trump göstericilerin silahlı olduğunu biliyordu"

ABD’de Kongre baskınına ilişkin soruşturma kapsamında ifade veren eski bir Beyaz Saray çalışanı, Trump’ın silahlı olduklarını bildiği halde destekçilerini Kongre binasına yönlendirdiğini söyledi.

ABD’de 6 Ocak 2021’de meydana gelen Kongre baskınına ilişkin soruşturmalar devam ederken, eski bir Beyaz Saray çalışanının Trump hakkındaki ifadesi gündem oldu.

Eski ABD Başkanı Donald Trump’ın Beyaz Saray Genel Sekreter Yardımcısı olarak görev yapan Cassidy Hutchinson, silahlı olduklarını bildiği halde Trump’ın destekçilerini Kongre binasına yönlendirdiğini ifade etti. Ayrıca Trump ve diğer üst düzey yetkililerin de şiddet olaylarının yaşanabileceğinin farkında olduklarını öne sürdü.

Hutchinson ayrıca Trump’ın kalabalıkla birlikte Kongre binasına gitmek istediğini ve makam aracında kendisini durdurmak isteyen Gizli Servis görevlisine karşı çıkarak direksiyonu tutmaya çalıştığını anlattı.

Trump’ın eski avukatı ve seçim sonuçlarının geçersiz kılınması için çalışmalar yaptığı iddia edilen Rudy Giuliani’nin 2 Ocak 2021 tarihinde “Kongre’ye gidiyoruz. Harika olacak” ifadelerini kullandığı iddia edildi. Giuliani’nin sözlerinden endişe duyan Hutchinson, dönemin Beyaz Saray Genel Sekreteri Mark Meadows’un kendisine “İşler gerçekten çok kötüleşebilir” dediğini söyledi.

Hutchinson, 6 Ocak günü Beyaz Saray’da yapılan görüşmelerde, mitin düzenlenmesi ve Kongre’ye hareket edilmesine ilişkin plan yapıldığını duyduğunu ileri sürdü. Miting sabahı yapılan toplantıda ise gelenlerin silahlı olduğu ve mitingin kontrolden çıkabileceğine dair uyarılara rağmen Trump’ın “Bana zarar vermek için gelmediler” dediği ve güvenlik önlemlerinin gevşetilmesi talimatını verdiği kaydedildi.

Kendi sosyal medya platformu Truth Social’dan açıklama yapan Trump, Hutchinson’ın iddialarını yalanlayarak onu neredeyse hiç tanımadığını söyledi.