Asılsız Covid-19 aşısı iddiaları 'tripanofobi'yi tetikledi

Koronavirüs pandemisine karşın geliştirilen aşılar, asılsız iddialar ve aşı karşıtlarının propagandalarını da beraberinde getirdi. Dünya genelinde milyonlarca kişi 'ölüm riski' nedeniyle aşı olmayı reddederken, Sırbistan başta olmak üzere birçok ülke ellerindeki aşıları diğer ülkelerle paylaşacaklarını duyurdu. Peki, tıpta tripanofobi olarak adlandırılan iğne korkusu nedir? Nasıl aşılabilir?

Koronavirüs (Covid-19) salgınına karşı birden fazla ülkede eş zamanlı olarak aşılama çalışmalarına başlandı. Pandeminin ilk günlerinden bu yana virüse ilişkin medyaya yansıyan spekülatif söylemler, aşı karşıtlarının komplo teorileri ile birlikte zirveye tırmandı. 

Geliştirilen aşıların bir kısmının 'pıhtılaşma'ya neden olduğu haberlerinin ardından milyonlarca insan 'ölüm riski' nedeniyle aşı olmayı reddetmeye devam ediyor. 

Bununla birlikte pandemide gelinen aşılama süreci tıpta tripnofobi denilen iğne korkusunu da tetikledi. Uzmanlar, bu tetiklenmenin ardında da aşı karşıtları tarafından dile getirilen görüşlerin bulunduğunun altını çiziyor. 

TRİPANOFOBİ NEDİR?

Genellikle küçük yaştaki çocuklarda rastlanan ve iğne korkusu olarak adlandırılan tripanofobi, yeni keşfedilmiş bir durum değil. 

Konuya ilişkin açıklama yapan Psikiyatrist Jeffrey Ditzell ve Hemşire Esbe Duncan, son dönemde rastlanan vakaların Covid-19 iddiaları ile ilişkili olduğunu tespit ettiklerini vurguladı. Covid-19 aşısı ile bireylerin vücutlarına çip yerleştirileceği iddiaları nedeniyle tripanofobinin yetişkinlerde de sık rastlanan bir duruma dönüştüğünün altını çizen uzmanlar, aşı efsanelerinden doğan korkunun yenilmesi için de doğru bilgilerin öğrenilmesi gerekliliğine vurgu yaptı. 

TRİPANOFOBİ NASIL AŞILIR?

Yanlış bilgilerin ve gerekli araştırılmaların yapılmadan inanılan verilerin güvenirliliğinin sorgulanması gerektiğine değinen Psikiyatrist Ditzell, aşının bir toplumsal sorumluluk olarak düşünülmesi gerektiğini belirtti. 

Doğru beslenme ve yeterli sıvı tüketimi ile tripnaofobinin neden olduğu baş dönmesi ve halsizlik halinin giderilebileceğini vurgulayan Ditzell, aşı randevusuna aç ya da susuz gitmenin de tripanofobiyi tetikleyebileceğinin altını çizdi. 

Aşı olmadan önce korku yaşamamak için lokal anestezi talep edilebileceğini belirten Ditzell, nefes terapisinin de yaşanabilecek anksiyetenin önüne geçeceğini hatırlattı. Derin nefes alarak korkuyu azaltmayı öneren Ditzell, enjeksiyon sırasında iğneye bakmayarak bireylerin kendisini rahatlatabileceğini belirtti. 

Hayal gücü ya da alternatif senaryolar ile kişilerin kendilerini tripanofobiden kurtarabileceğini vurgulayan Ditzell, endişeli bireylerin bu şekilde kısa sürede rahatlayacağının altını çizdi.