Uzmanlardan kritik uyarı: Trafik ve stres obeziteyi tetikliyor!

Modern dünyanın çaresiz hastalıkları arasında sayılan ve milyonlarca insanın mücadele ettiği obezite, her geçen gün daha fazla kişinin sağlık sorunlarının nedeni olmaya devam ediyor. Avrupa ve Asya kıtasında Türkiye'nin birinci sırada yer aldığı obezite, mide küçültme ameliyatları ile kontrol altına alınmaya çalışılsa da, günümü şehir hayatının trafik, stres vs. faktörleri, obeziteye bağlı ölümleri de üst sıraya taşıyor.

“Çağın hastalığı” olarak adlandırılan ve milyonlarca insanın mücadele ettiği obezite, her geçen gün artan rakamları ile insan sağlığını tehdit etmeye devam ediyor.

111

Sağlık Bakanlığı’nın farkındalık çalışmalarına rağmen Türkiye’de görülme sıklığı artan obezite, fast food, şekerli gıdalar, paket gıdalar içerisinde kullanılan maddeler, genetiği değiştirilmiş ürünlerin raflarda halen var olması nedeniyle önlenemiyor. 

211

Diyabet, toplum arasında yalnızca ‘şişmanlamak’ olarak algılansa da kolesterol, kalp-damar hastalıkları, sindirim sorunları, hipertansiyon vb. birçok hastalığında temelini oluşturuyor. 

Milliyet’ten Mert İnan’ın sorularını yanıtlayan Diyabetli Çocuklar Vakfı Başkanı Prof. Dr. Şükrü Hatun, Avrupa ve Orta Asya ülkeleri arasında Türkiye’nin obezite sıralamasında 53 ülke arasında birinci olduğunu söyledi. 

411