Çin'den oyunun kurallarını değiştirecek hamle: Toryum yakıtlı nükleer reaktör

Nükleer silahlara karşı yürütülen mücadele Avrupa ve ABD'nin birinci gündem maddelerinden birini oluşturuyor. Asya blokunda; Rusya, İran, Pakistan ve Kuzey Kore'nin ardından Çin'den oyunun kurallarını değiştirecek bir hamle geldi...

II. Dünya Savaşı'nın ardından dünya genelinde nükleer silahlar ile mücadele sürüyor. Avrupa ve ABD'nin birinci gündem maddelerinden olan nükleer silah çalışmaları, 1969 yılından bu yana kontrollü bir biçimde sürdürülüyordu.

İran'a yönelik yaptırımlar, Rusya, Pakistan ve Kuzey Kore'nin nükleer çalışmalarının baskılanmaya çalışılması devam ederken Çin'den oyunun tüm kurallarını değitirecek hamle geldi. 

Nature dergisinde yer alan habere göre Çin, toryumla çalışan bir nükleer reaktörü eylül ayında test etmeye hazırlanıyor. 

Dünya standartlarına yeni bir silah gücü kazandıracak olan sistem ile normal uranyum reaktörlerinden “daha ​​güvenli” ve “daha ​​yeşil” olacağı iddia ediliyor. 

Çin'in kuzeyindeki Gobi Çölü'nde kurulan tesiste tamamlanan sistemin ilk testleri iki hafta içerisinde mevcut reaktörler ile gerçekleştirilecek. 

Ülkenin kuzeyindeki Wuwei kenti yakınlarında inşa edilen yeni tesiste yapılacak denemelerin başarılı olması halinde uzmanlar 100 bin eve elektrik sağlaması planlanan yeni bir proje için harekete geçecek.