Tüketim sektöründe değişim yaşanıyor

Covid-19 salgını dünya ekonomisini etkilediği gibi bireylerin alışkanlıklarını da büyük oranda etkiledi. Salgından önce dolup taşan restoranların yerini insanların evlerinde yemek yapması alırken, bireylerdeki el işi, yemek yapma hevesinde ciddi artış yaşanıyor. Salgın sonra erdiğinde her ev kendi kendine yetebilecek bir eko sisteme bürünebilir.

Covid-19 salgının bilinen hayatı kökünden değiştirdi. Salgınla birlikte hükümetler karantina uygulamaya başladığında, insanlar evlerini derme çatma ofislere, spor salonlarına ve barlara dönüştürdüler. Pek çok insan için hareketli gece hayatları geçmişte kalmış bir anı haline geldi. Salgının hafiflemesiyle birlikte hükümetler önlemleri gevşetti ama insanların eski alışkanlıklarından eser yok. Google’ın telefon izleme verilerine göre insanlar temmuz ayında yüzde 25 daha az seyahat etti.

Tüketici ihtiyacı bazı sektörleri diğerlerinden daha sert vurdu. 2016 yılından bu yana Google’ın küresel arama verilerinde istatiksel bir model çıkarıldığında geçmiş dönemlere nazaran ‘restoranların’ doluluk oranı yüzde 17 daha az. Fakat alkol mağazaları restoranlara oranla daha yüksek ziyaretçi ağırlıyor. Ama biletli organizasyonlara talep yüzde 58 oranında azalmış durumda. Bu gazete, böylesine dengesiz bir toparlanmanın sonucunu “yüzde 90 ekonomi” olarak adlandırdı.

İnsanlar dışarı çıkarken daha az rahat olsalar da Google'ın verileri aylar önce aldıkları ev etkinliklerinde ısrar ettiklerini gösteriyor. Mesela mutfak fırınını ele alalım. Google’ın ‘maya’ aramaları Nissan ayında dünya genelinde yüzde 280 artış gösterirken, İtalya’da yüzde 1300 oranında artmıştı. Küresel faiz o zamandan beri dümdüz olmasına karşın, hala normalin yüzde 19 üzerinde. Diğer gastronomik kelimeler de benzer bir örüntü gösterir. Ancak "paket alım" artışı daha da büyük oldu. Yoğurma ve prova herkes için değildir.

İnsanlar evde ziyafet çekiyor olsalar da karantina sırasında fitness da bir öncelik haline geldi. Bir egzersiz uygulaması olan "haltça" ve "Strava" aramaları, spor salonlarının yeniden açılmasına rağmen normal seviyenin %60 üzerinde seyrediyor. "Elektrikli bisiklet" ve "ayakta masalara" (özellikle Amerika'da) devam eden ilgi, işçilerin ulaşım ve ev ofislerinde sağlığı öncelediğini göstermektedir.

Aynı şekilde, Nisan ayında kabul edilen sanat ve zanaat kalıcı bir iz bıraktı. Hevesli Picassoların oranı katlanarak artarken insanların boymaya olan hevesi uzun sürede devam edecek gibi. Bunun dışında internet ortamındaki makas aramaları da amatör kuaförlerin sayısında artışı göstermektedir. Ayrıca herkes modacı durumunda. Netflix, Mart ayı "Tiger King" çılgınlığının etkisinin etkisinden çok sonra, Temmuz ayı sonlarında normalden yüzde 23 daha yüksek olan arama oranı için onlara teşekkür edebilir.

Bu ev eğlencelerinin çoğu için Google eğilimleri, yeni popülerliklerinin salgından daha uzun sürebileceğini gösteriyor. Eğer öyleyse, dünya kazanç daha yoksul sonu olabilir-ama deneyimleri daha zengin.