Tonga yeniden hayata bağlanmaya çalışıyor

14 Ocak 2022'de Tonga'da meydana gelen yanardağ patlamasının ardından adanın yüzde 80'e yakını haritadan silindi. Patlamanın ardından denizaltından ülkeye bağlantı sağlayan internet kablosunda da kopma yaşandı. Peki, kopan kablo nasıl onarılacak?

Güney Pasifik’in ada ülkelerinden Tonga'da meydana gelen yanardağ patlamasının ardından dört gün süre ile tüm irtibat kesilmişti. Atom bombasından daha etkili olduğu belirlenen patlamanın ardından birçok ülkede tusunami uyarısı verilirken ülkede yaşayanların kurtarılması için de acil eylem planları oluşturulmuştu. 

Yardım araçları havadan ve denizden ülkeye ulaşamazken Avustralya ve Yeni Zelanda hafta başında ülkeye ulaşabileceklerini duyurmuştu. 

Yanardağ patlamasının ardından yüzerek ülkeden kaçmaya çalışanlar dünya basınında geniş yer bulmuş, ilk belirlemelere göre 3 kişinin hayatını kaybettiği Tonga'da internet kesintisinden dolayı da bağlantı kurmakta zorluk yaşanmıştı. 

Denizaltından geçen fiber optik kablo ile internet bağlantısı sağlanan Tonga'da, kesintiye neden olan kopmanın yeniden onarılmaya çalışılıyor. Yeni Zelanda Dışişleri Bakanlığı, Güney Pasifik'ten geçen ve ülkeye internet sağlayan 49 bin 889 km'lik kablonun onarılmasının bir ay sürebileceğini bildirdi. 

Tonga Cable tarafından işletilen kablonun denizden yaklaşık 37km'lik bölümünün koptuğu tahmin ediliyor. Reuters'ta yer alan habere göre, şirket tarafından arıza tespitinin yapılmasının ardından European Subsea Cable Association'ın Başkan Yardımcısı Peter Jamieson'a göre, kablonun kırık ucunu onarmak için için ya bir ROV (uzaktan çalıştırılan sualtı aracı) ya da grapnel (temelde bir zincir üzerinde bir kanca) olarak bilinen bir alet kullanacak.

Bu çalışmanın beş ya da yedi gün sürebileceğini belirten Jamieson, onarım için yardım edebilecek en yakın geminin yaklaşık 4 bin 700 kilometre ötedeki Papua Yeni Gine bulunan Port Moresby olduğunu vurguladı.