Ünlü batık Titanik'in 8K görüntüleri yayınlandı

110 yıl önce batan efsanevi gemi Titanik'in yeni yayınlanan 8K görüntüleri, yeni ayrıntıları da ortaya çıkardı. OceanGate Expeditions'ten Rory Golden görüntülere ilişkin açıklamasında, "Onlarca yıldır enkazı inceliyorum ve birden fazla dalışı tamamladım ve bu düzeyde ayrıntıyı gösteren başka bir görüntü gördüğümü hatırlayamıyorum” dedi

15 Nisan 1912 gecesi bir buzdağına çarpmasının ardından batan ünlü İngiliz gemisi Titanik, dünyanın en fazla merak edilen batıkları arasında yer alıyor. 

110

Kuzey Atlantik denizinin 2,4 mil altında ve Kanada'nın yaklaşık 400 deniz mili uzaklıkta bulunan ünlü batık Titanik'in en net görüntüleri yayınlandı.

210

OceanGate Expeditions tarafından Newsfoundland bölgesinde yapılan dalışlardan elde edilen görüntüler, yaklaşık 250 bin dolar ödeyen sivil görevlilerin yanı sıra dalış uzmanları, Titanik tarihçileri ve araştırmacı bilim insanlarından oluşan bir ekip tarafından çekildi. 

OceanGate Expeditions başkanı Stockton Rush görüntülere ilişkin açıklamasında, "2023 ve sonrasında elde edilen 8K çekimlerindeki şaşırtıcı ayrıntı, bilim adamları ve deniz arkeologlarının Titanik'in çürümesini daha kesin biçimde gözlemlemesine yardımcı olacak" ifadelerini kullandı.

410