Geleceğin tıp teknolojisine adım adım

Teknolojinin gelişmesi dünyaya yeni bir değişiklik getirirken sanayiden tıp alanına kadar değişikliklerin yaşanmasına sebep oluyor. Dünyayı etkisi altına alan Covid-19 salgınıyla adını sıkça duyduğumuz Microsoft’un kurucu patronu Bill Gates insan hayatını daha sağlıklı kılacağını düşündüğü tıp teknolojilerini paylaştı. Detaylar haberimizde…

KANSER TESTİ

Bilim insanları erken hastalık tanısı koyularak hayatı uzatma konusunda yeni teknolojiler geliştirmeye devam ediyorlar. Kanser hastalığını anında tespit edebiliyorlar. Kanser hastalığını kontrol altına alabilen yeni teknolojik çalışmalar gerçekleştiriyor. Yeni teknolojik gelişmeler sayesinde hayatını pek çok alanında yaşanılan sorunlar için hızlı çözümlere anında kavuşabilmek mümkün hale gelebiliyor.

15

Gates’e göre, kanser aşılarının gelişimi, 2008’de genetisyenler ilk kez kanserli bir tümör hücresinin ardışık genomlarını açıkladığında başladı. O zamandan beri araştırmacılar, çeşitli tümörlü hücrelerdeki mutasyonları karşılaştırmaya başladı ve çoğu tümörün kendine has mutasyonlar içerdiğini buldular. Aynı mutasyonlar diğer tümör hücrelerinde veya sağlıklı hücreler de bulunmuyor. 

25

HASTALIK TESPİTİ YAPAN TAMPON

Doktorlar kadın hastalıkları ve üreme sorunlarını araştırmak için pelvik boşluk içerisine bir kamera yerleştiriyor. Rahim dışında gelişen kistlere bağlı ağrı ve kanamalar olabiliyor. Doktorlar tarama yaparken kistleri görebiliyor. Hastalara kolaylıkla teşhis koyabiliyorlar. Bu tarz tedavilerin alternatif tıp yoluyla da yapılabildiği tıp dünyası tarafından kabul gördüğü bilinmekte.

KAN TESTİ

Hayat kurtarıcı kan testi, erken doğum riskini ortadan kaldırmak için kadınların hamileliğin altıncı ayında yaptırabileceği bir test. Bebekler doğum sonrası işitme, görme ve öğrenme gibi pek çok nörolojik sıkıntıyla mücadele veriyor. Erken doğum olan bebeklerin hayatı çok çabuk sona erebiliyor. Yaşam mücadelesi veren bebeklerin hayatını kurtaran ve kanser tespiti yapabilen bazı teknolojik kan testleri bulunuyor.

45