Tiktok’tan dev yatırım

TikTok, güvenlik sorunlarının yaşandığıyla ilgili iddiaları asılsız kılmak için veri merkezlerini Çin dışına taşımaya başladı. Şirket, 2022’de hizmete girecek Avrupa veri merkezi için 420 milyon Euro’luk dev yatırım yapmayı planlıyor.

ABD ile Çin arasında devam eden ekonomik savaşın ortasında kalan sosyal medya platformu TikTok, Amerika kıtasında sıkıntılar yaşamaya devam ederken odağını Avrupa’ya kaydırmaya başladı. Avrupa ülkelerinden de benzer tepkilerle karşılaşmak istemeyen TikTok’un sahibi ByteDance, bu noktada Avrupa’daki ilk veri merkezini kuracağını duyurdu.

AB’de bir TikTok veri merkezinin duyurulması, geçen ay Avrupa’nın üst mahkemesinin uluslararası veri aktarımıyla ilgili gündeme gelen verilerin işlemesi hakkındaki kararın ardından geldi.

 

TİKTOK’UN VERİ MERKEZİ İRLANDA’YA KURULACAK

TikTok, Avrupa’daki ilk veri merkezini, İrlanda’da kuracak. 420 milyon Euro gibi önemli sayılabilecek bir yatırımla kurulacak veri merkezi, Avrupalı kullanıcıların verilerinin tamamını bünyesinde barındıracak. Şirketin kuracağı veri merkezinin 2022’nin başlarında hizmete başlaması bekleniyor.

TikTok’un global CSO’su Roland Clouter tarafından yazılan bir blog gönderisinde duyurulan yeni veri merkezi, İrlanda’da yüzlerce kişiye iş olanağı sağlayacak ve TikTok’un kullanıcı verilerini koruması adına önemli bir nokta olacak.

SUNUCULARIN HIZI DA ARTACAK

TikTok’un açacağı yeni veri merkeziyle birlikte Avrupa’daki ülkelerin TikTok’ta daha hızlı indirme ve yükleme sürelerine sahip olacağı da açıklandı. Bu sayede kullanıcı deneyimini de artırmayı planlayan ByteDance, ABD’dekine benzer bir süreci Avrupa’da yaşamak istemiyor. Avrupa, ABD’den sonra en büyük pazarlardan biri olarak kabul ediliyor, bu sebeple de şirketler yatırımlarını Avrupa ülkelerine yapmaktan çekinmiyorlar.

TikTok’un Avrupa’da açacağı yeni veri merkezinin hangi ülkeleri kapsayacağı şu an için bilinmiyor. Muhtemelen Türkiye’nin verileri de İrlanda’daki veri merkezinde yer alacak.