Bayraktar AKINCI ilk atış testinden geçti

Bayraktar AKINCI TİHA'nın (Taarruzi İnsansız Hava Aracı) ilk atış testi başarıyla gerçekleştirildi. Baykar Teknik Müdürü Selçuk Bayraktar, test görüntülerini sosyal medya hesabından paylaştı.

Türkiye'nin ilk insansız taarruzi hava aracı olan Bayraktar Akıncı TİHA (Taarruzi İnsansız Hava Aracı), 22 Nisan 2021 tarihinde yapılan ilk atış testini tamamladı. Baykar Teknik Müdürü Selçuk Bayraktar, o anları sosyal medya hesabından paylaşırken, testin başarıyla sonuçlandığını duyurdu.

İLK ATIŞ DENEMESİNDE TAM İSABET

Bayraktar Akıncı, ilk atış testi için Roketsan tarafından geliştirilen akıllı mühimmatlar MAM-C, MAM-L ve ilk kez kullanılan MAM-T ile havalandı. Mühimmatlı ilk uçuş AKINCI PT-3 ile 17 Nisan'da yapılırken, ikincisi ise 21 Nisan'da gerçekleştirildi. 22 Nisan 2021'de yapılan testte de ilk atışlar gerçekleştirilmiş oldu. 

Bayraktar Akıncı TİHA, Savunma Sanayi Başkanlığı (SSB) liderliğinde yürütülen proje kapsamında, Baykar tarafından geliştiriliyor. Yerli ve milli imkanlarla geliştirilen Taarruzi İnsansız Hava Aracının Türkiye askeri savunma sistemleri açısından önemi oldukça büyük.