AB ve ABD teknoloji ortaklığı: Çin tehdidinin önüne geçmek için çalışacaklar

Avrupa komisyon üyesi Margrethe Vestager ile ABD Başkanı Biden arasındaki görüşmenin ardından Avrupa ve ABD’de daha fazla çip üretimi ve yeni teknolojiler konusunda ortak çalışmaların yapılacağı açıklandı.

Dünyadaki çip krizi sürerken, AB ve ABD’nin bu konuda birlikte çalışacağına dair açıklama geldi. Avrupa komisyon üyesi Margrethe Vestager ve ABD Başkanı Joe Biden’ın görüşmesinin ardından, Ticaret ve Teknoloji Konseyi (TTC) kapsamında ortak çalışma grubu oluşturulduğu açıklandı.

Görüşmenin ardından yapılan açıklamada, “yarı iletkenlerde küresel tedarik zincirlerinin yeniden dengelenmesi konusunda bir AB-ABD ortaklığı” kurma taahhüdü yer aldı.

Ticaret ve Teknoloji Konseyi çip üretiminin yanı sıra, yapay zeka, nesnelerin interneti, bilgi ve iletişim teknolojisi güvenliği, yeşil teknoloji ve iklim konusunda da çalışmalar yürütecek. Konseydeki yetkililer ayrıca "güvenliği ve insan haklarını tehdit eden teknolojinin kötüye kullanımını" da değerlendirecek.

AB ve ABD’nin ortak çalışmalarının esas sebebi ise Çin’in teknoloji süper gücü olarak yükselişinden duyulan endişe.

ÇİP KRİZİ İKİ YIL DAHA SÜREBİLİR

Pandemi koşulları, küresel çip kıtlığına ve tedarik zincirlerinde aksamalara yol açarak oyun konsolları ve bilgisayar gibi tüketici elektroniği alanında krize neden oldu. 

Geçen ay, IBM başkanı Jim Whitehurst, çip krizinin iki yıl daha sürebileceğini söyledi.

AB, küresel çip üretimi pazarındaki payını yüzde 10'dan yüzde 20'ye çıkarmak istiyor ve bunun için 150 milyar dolarlık bütçe ayırdı. ABD ise yerel çip üretimine 52 milyar dolar ayırdığını açıkladı.