Ticaret Bakanlığı'nın tasarısı tartışmalara neden oldu

Ticaret Bakanlığı tarafından kuyumculara yönelik hazırlanan yasa tasarısına ilişkin İstanbul Mücevherciler, Kuyumcular ve Sarraflar Derneği’nden açıklama geldi. 500 gram altının kamu bankalarına teminat olarak yatırılmasına karşı olduklarını belirten dernek yetkilileri söz konusu tasarının pek çok firmanın ticaret hayatını sonlandırabileceği açıklandı.

Ticaret Bakanlığı tarafından hazırlanan yasa tasarısı sektörün tepkisini çekerken, yönetmeliğine amacına ilişkin haber akışı da gelmeye başladı. Amacın kuyum işletmelerinin açılış ve faaliyetleri ise ilgili kuyum ticaretine ilişkin usul ve esasları düzenlemek olup, Kuyum Ticareti Hakkında Yönetmelik taslağına göre esnaflar, teminat hesaplarına yatırdıkları miktara esnaflık sürelerinin sonuna kadar dokunamayacak, işletemeyecek ve kullanamayacak.

GEREKSİZ BİR UYGULAMA

Sözcü’nün Reuters’tan aktardığı röportajda İstanbul Mücevherciler, Kuyumcular ve Sarraflar Derneği Başkan Yardımcısı Mehmet Ali Yıldırımtürk, yönetmelik taslağına ihtiyaç olduğunu dile getirdi. Yıldırımtürk “Her önüne gelen kuyumcu olmamalı çünkü bu iş güvene bağlı bir sektör ve bazı kuyumcu açanlar bu ticaretin güven ile yapıldığını anlamıyor. Müşterilerin mağdur olduğu durumlar olabiliyor” açıklamasında bulundu.

Açıklamalarına devam eden Yıldırımtürk, 500 gram altın uygulamasının gereksiz olduğunu dile getirdi. Ayrıca “Örneğin döviz büfeleri, TCMB’ye bir teminat yatırıyorlar ama para alım satımı yapıyorlar ve bankacılık işlemi gibi bir sistem söz konusu. Kuyumcular için bu tip bir teminat verilmesi hiç mantıklı değil. Biz altını alıyoruz, işliyoruz ve bir değer haline getiriyoruz. Bu taslaktaki gibi kuyumculardan 500 gramlık teminat istenmesi bizim ticaretimizin doğasıyla bağdaşmıyor. Perakende sektöründe iş yapan her işletmeden bu tip bir teminat istenmesi gerekiyor o zaman” dedi.

Yıldırımtürk, tasarı yasallaşırsa kuyumcuların kamu bankalarına toplamda 17.5 ton altın yatırması gerektiği değinerek, tüm sektörün teminat zorunluluğuna karşı olduğunu ifade etti.

Küçük sermaye ile çalışan ve gümüş ticareti yapan firmaların da 500 gramlık altın teminatına tabi tutulduğunu aktaran Yıldırımtürk, bu işletmelerin böyle bir yükümlülüğün altından kalkamayacağını aktardı. Sektör ile görüşülmeden bu tür bir tasarının masa başında hazırlandığını aktarılırken, güçmüş ticareti yapan firmaların kapanacağı belirtildi.