Ticaret Bakanı Ömer Bolat, Azerbaycan-Türkiye Yatırım Forumu’nda konuştu

Azerbaycan-Türkiye Yatırım Forumu’nda konuşan Ticaret Bakanı Ömer Bolat, Zengezur Koridoru'nun açılmasıyla, Nahçıvan üzerinden Azerbaycan'a kara yolu bağlantısı sağlanacağını belirterek, “Bakü, Orta Koridor'un en önemli kavşak noktasında bulunmaktadır” dedi.

21 Aralık günü, Bakü'de Azerbaycan-Türkiye Yatırım Forumu düzenlendi.

Azerbaycan İhracatın ve Yatırımların Teşviki Ajansı (AZPROMO) ve Türkiye-Azerbaycan İş Adamları ve Sanayicileri Birliği (TÜİB) iş birliğinde düzenlenen forumun açılışı, Haydar Aliyev Merkezi'nde yapıldı.

Açılışa Ticaret Bakanı Ömer Bolat ve her iki ülkeden çok sayıda iş insanı katıldı.

Bolat, Azerbaycan'la ilişkilere yönelik, "Önümüzdeki dönemde de dost ve kardeş Azerbaycan'ın yanında olmayı tüm imkanlarımızla sürdüreceğiz. Azerbaycan devleti ve halkının bizim yanımızda olduğunu her zaman hissediyoruz" dedi.

15 Haziran 2021'de imzalanan Şuşa Beyannamesi ile Türkiye ile Azerbaycan arasındaki ilişkileri hatırlatan Bolat, "Bu yıl 7 milyar dolar ticaret hacmine ulaşacağız. Ülkelerimiz arasında 2021 yılından beri yürürlükte olan tercihli ticaret anlaşması, bir serbest ticaret anlaşması imzalama yolunda önemli bir kilometre taşıdır." dedi.

Bolat, iki ülke arasındaki yatırımlardan da bahsederek, "Azerbaycan'ın dünyada yatırım yaptığı ülkeler arasında Türkiye, 19 milyar dolarlık yatırımla birinci sırada geliyor. Türkiye'de 2 bin 800 Azerbaycan şirketi iş yapmaktadır. Azerbaycan'da da 5 bin 800 Türk firması bulunuyor" şeklinde konuştu.

Konuşmasının devamında Ömer Bolat, "Karabağ'ın çok hızlı bir gelişme sağlamasını bekliyoruz. Zengezur Koridoru'nun açılmasıyla, Türkiye ile Nahçıvan üzerinden Azerbaycan'a kara yolu bağlantısı sağlanacaktır. Böylece Türkiye'den Uzak Doğu'ya Azerbaycan üzerinden hızlı taşımacılık hattının, Orta Koridor'un çok daha işlek olması mümkün olacak" açıklamalarında bulundu.