Kripto "Çiftlik Bank"

Yerli kripto para borsası THODEX’te dün akşam saatlerinden bu yana işlem yapılamıyor. Binlerce yatırımcının bulunduğu borsanın kendi sitesinden yaptığı açıklama, kullanıcıların endişelerini gidermedi. Kullanıcılar, şirket hakkında suç duyurusunda bulunmaya başladı.

2017 yılından bu yana faaliyet gösteren yerli kripto para borsası THODEX, dün akşam saatlerinde önce işlemleri durdurdu, sonra da birden sitesini kapattı. Kullanıcıların tedirgin bekleyişinin ardından yapılan yazılı açıklamada, bir kuruluşun şirkete yatırım yapmak istemesi nedeniyle tekliflerin değerlendirildiği belirtildi. Bu süreçte devir işlemleri yapılacağı için borsadaki işlemlerin durdurulduğunu söyleyen şirket yetkilileri, internette yer alan olumsuz haberlere itibar edilmemesi gerektiğini ifade etti.

KULLANICILAR İSYAN ETTİ

THODEX kullanıcılarının iletişim kurabileceği herhangi bir telefon veya e-posta adresi bulunmuyor. Şikayetlerini sosyal medya üzerinden iletmeye çalışan kripto borsasının üyeleri, şirketin yöneticisi olan Faruk Fatih Özer’e “nitelikli dolandırıcılık” yaptığı iddiasıyla savcılığa suç duyurusunda bulunacaklarını belirtti. Öte yandan, Faruk Fatih Özer’in sosyal medya hesaplarını kapattığı ve yurtdışına kaçtığı iddia edildi.

YENİ BİR ÇİFTLİK BANK VAKASI MI?

Kripto varlıklara yönelik yapılan düzenlemeler son dönemde çokça eleştiriliyordu. Son olarak yaşanan THOREX krizi de bu konuyu yeniden gündeme getirdi. Kripto para borsalarındaki kullanıcıların olası mağduriyetlerde neler yapabileceği merak konusu. Konunun uzmanı avukatlar, savcılığa suç duyurusunda bulunulmasını öneriyor. Ancak borsa yetkililerinden herhangi bir muhatap bulunamadığı takdirde bu davalar takipsizlik nedeniyle düşebiliyor. Çiftlik Bank mağdurlarının da benzer bir durum yaşadığı belirtilerek THOREX’in de yeni bir çiftlik bank vakası olabileceği söyleniyor.

FARUK FATİH ÖZER’DEN AÇIKLAMA

THODEX’in kurucusu Faruk Fatih Özer, hem sosyal medya hesabından hem de şirketin sitesinden sürece dair açıklamalarda bulundu. Dolandırıcılık iddialarını reddeden Özer, 2018 yılında yaşanan 25 milyon liralık bir siber saldırıyı şirketin kendi imkanlarıyla karşıladığı ve benzer bir durumun yaşanmaması için alt yapı değişikliğine gidildiğini belirtti.

Yurtdışına çıktığını doğrulayan Özer, daha önce şirket hesabından yapılan açıklamayla aynı doğrultuda konuşarak yatırımcılarla görüştüğünü söyledi. Öte yandan, borsa kullanıcılarına dair medyada çıkan 2 milyar dolarlık zararın da gerçeği yansıtmadığını vurguladı.

"HERHANGİ BİR USULSÜZLÜK YOK"

Özer, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, daha önceden şirket kayıtlarının MASAK, SPK ve Hazine ve Maliye Bakanlığı gibi kurumlara sunulduğunu ve herhangi bir usulsüzlüğün bulunmadığını belirtti. Medyada yaratılan algı nedeniyle şirketin faaliyetlerine devam etmesini engellemek isteyenler olduğunu söyleyen Özer, tespit ettikleri 30 bin civarında kullanıcının ödemelerinin yapılacağını ifade etti.