Afrika'nın Che Guevara'sını öldürenler 34 yıl sonra yargılanacak

Afrika’nın Che Guevara’sı olarak da bilinen Burkina Faso’nun eski Cumhurbaşkanı Thomas Sankara’nın suikastına ilişkin dava 34 yılın ardından bugün açılıyor.

Burkina Faso’nun eski Cumhurbaşkanı Thomas Sankara’nın suikastına ilişkin yargı süreci, 11 Ekim’de ülkenin başkenti Ouagadougou'daki askeri mahkemede başlayacak. Dava kapsamında 14 kişi, Sankara ve beraberindeki 12 kişiyi öldürmekten yargılanacak.

Afrika’nın Che Guevara’sı olarak da bilinen Sankara, Blaise Compaore’nin iktidara geldiği 15 Ekim 1987’deki bir darbe sırasında askerler tarafından vurularak öldürüldü. Compaore, yargılanacak 14 sanık arasında yer alıyor. Fildişi’nde sürgünde olan Compaore, Sankara’nın ölümüyle ilgisi olduğunu defalarca reddetti.

Sankara’nın esi Mariam Sankara BBC’ye verdiği demeçte, “Bunu uzun zamandır bekliyordum. Gerçeği ve kimin yaptığını bilmek istiyorum” dedi.

34 YILIN ARDINDAN GELEN DAVA

Sankara suikastına ilişkin konuşan kardeşi Paul Sankara, Blaise Compaore’nin 27 yıllık rejiminin bitmesini beklediklerini söyledi.

Compaore, 2014 yılında devrilerek sürgün edildi. Sankara’nın eşi 1997 yılında suç duyurusunda bulunsa da Yüksek Mahkemenin soruşturmanın devam edebileceğine yönelik karar vermesi 15 yıl sürdü.

Eski Cumhurbaşkanı, yıllar içerisinde ülkede gerçekleştirdiği devrim niteliğindeki düzenlemeler ile anıldı. Ülkenin “Yukarı Volta” olan eski adını Burkina Faso’ya, yani “Dürüst İnsanlar Ülkesi” olarak değiştirilmesi de Sankara yönetimi altında gerçekleştirildi.

“Seni besleyen, seni kontrol eder” görüşünü benimseyen Sankara, Birleşik Afrika'yı Uluslararası Para Fonu (IMF) ve Dünya Bankası gibi kurumların "neo-sömürgeciliğine" karşı durmaya çağırmıştı.

Sankara, Burkina Faso gibi Afrika'daki eski sömürgelerin çoğunda nüfuzunu koruyan Fransa'nın egemenliğine meydan okuyan anti-emperyalist bir dış politika benimsemişti. Eşi Mariam ise Fransa hükümetini Sankara’nın suikastını planlamakla suçladı.