Thomas Nides kimdir?

ABD Başkanı Biden, İsrail Büyükelçisi adayı olarak İsrail yanlısı Demokrat ve Morgan Stanley’de bankacılık yapmış olan Thomas Nides’ı gösterdi.

ABD Başkanı Joe Biden’ın İsrail Büyükelçisi adayı olarak gösterdiği Thomas Nides, Amerikalı bir bankacı ve devlet kademelerinde de birçok görev yapmış bir isim.

THOMAS NIDES KİMDİR?

Tam adı Thomas Richard Nides olan ABD’nin İsrail Büyükelçisi, 1961 yılında Duluth, Minnesota’daki Yahudi bir ailenin çocuğu olarak dünyaya geldi.

Nides, ailesindeki sekiz çocuğun en küçüğü. Babası Arnold Richard Nides, ulusal bir finans şirketi olan Nides Finance'in kurucusu ve Temple Israel ve Duluth Yahudi Federasyonu'nun başkanıydı.

Duluth Doğu Lisesi'ne giden Nides, burada siyasete ilgi duymaya başladı. Son sınıf öğrencisiyken, dönemin Başkan Yardımcısı Walter Mondale'i lise mezuniyetinde konuşması için ikna etti. Ardından Minnesota Üniversitesi’ne giren Nides, siyaset bilimi bölümünden mezun oldu.

Üniversitenin ardından Walter Mondale'in 1984 başkanlık kampanyasında Midwest saha direktörü olarak çalıştı. 1994 yılına kadar siyasi alanda birçok kişiyle birlikte farklı çalışmalar yürüttü.

Nides, 1992 yılında, CNN’in ABD operasyonlarında haber toplamadan sorumlu Virginia Carpenter Moseley ile evlendi. Çiftin bir oğlu ve bir kızı var.

Nides, 1994 yılında Federal Ulusal İpotek Birliği'ne (Fannie Mae) Kıdemli Başkan Yardımcısı olarak katıldı. 1996'da ise Morgan Stanley'de çalışmak üzere buradan ayrıldı. 1997'de Fannie Mae'ye döndü ve 2001 yılına kadar burada çalıştı. 2001-2004 yılları arasında, Zürih merkezli Credit Suisse Group'un yatırım bankacılığı bölümü olan Credit Suisse First Boston'da İdari İşler Başkanı olarak görev yaptı. Ardından bir yıl boyunca Burson-Marsteller'in Başkanı ve CEO'su olarak görev yaptı.

2005'ten 2010'a kadar da Morgan Stanley'in COO'suydu. 29 Eylül 2010'da dönemin ABD Başkanı Obama, Nides'i Yönetim ve Kaynaklardan Sorumlu Bakan Yardımcısı olarak aday gösterdi. 22 Aralık 2010'da Senato tarafından onaylandı ve 3 Ocak 2011'de göreve başladı. Dışişleri Bakanı Hillary Clinton, bu görevdeki hizmetlerinden dolayı Nides'e Ocak 2013'te ülkenin en yüksek diplomatik onuru olan Dışişleri Bakanı'nın Üstün Hizmet Ödülü'nü verdi.

2011'den 2013'e kadar Dışişleri Bakan Yardımcısı olan Nides, ABD'nin en büyük dördüncü yatırım bankacılığı şirketi olan Morgan Stanley'nin başkan yardımcılığına geri döndü.

İsrail yanlısı bir Demokrat olarak bilinen Nides’ın adaylığı ABD’deki İsrail’e yakın gruplar tarafından memnuniyetle karşılandı.