Çinli karikatüristin G7 çizimi viral oldu

Çinli bir karikatüristin “The Last G7” adıyla yaptığı siyasi hiciv, Çin sosyal medyasında viral oldu. İngiltere’deki G7 toplantıları sırasında yayılan karikatürde, zirvedeki ülkelerin Çin’e tepki vermesini eleştirildi.

Çinli karikatürist “Bantonglaoatang”, cumartesi günü Çin sosyal medya sitesi Sina Weibo’da “The Last G7” adlı bir illüstrasyon yayınladı. Leonardo Da Vinci’nin ünlü tablosu “Son Akşam Yemeği”nin uyarlaması şeklinde yapılan karikatürde G7 ülkeleri eleştirildi.

G7 Zirvesi’nde Çin’e gösterilen tepkinin ardından yayınlanan illüstrasyon, Çin sosyal medyasında viral oldu.

İllüstrasyonda, Son Akşam Yemeği’nde tasvir edilen İsa’nın çarmıha gerilmeden önce havarileriyle son yemeğine benzer şekilde sırasıyla ABD, Birleşik Krallık, İtalya, Kanada, Japonya, Almanya, Fransa, Avustralya ve Hindistan'ı temsil eden dokuz hayvan masada oturuyor. İllüstrasyonun üstünde ise şu sözler yer alıyor: “Through this we can still rule the world” yani “Bu sayede hala dünyaya hükmedebiliriz”.

Masada Çin haritası şeklinde bir pasta bulunuyor. Öte yandan, masada oturan hayvanların her birinin farklı yüz ifadeleri var. Analistlere göre bu, Çin’i bastırmak için her ülkenin kendi yöntem ve politikalarının bulunduğunu gösteriyor.

ABD VE MÜTTEFİKLERİ

Üzerinde ABD bayrağı olan melon şapka takmış kel bir kartal, Son Akşam Yemeği'ndeki İsa gibi ortada oturuyor. Masanın üzerinde dolarlar ve Kel kartalın önünde küçük bir makine var. Makine, dolarları tuvalet kağıdı olarak basıyor. Makinenin yanındaki faturaya benzer kağıtta ise rakamlar giderek büyüyor (2 trilyon dolardan 8 trilyon dolara).

Kel kartalın solunda oturan gri bir kurt, üzerinde İtalyan bayrağı olan bir şapka takıyor. Kurt, ABD'nin Çin'e karşı önerilerine "hayır" dercesine, Son Akşam Yemeği'nde havari Andrew gibi ellerini sallıyor. Gri kurt resmi, Çin'in Kuşak ve Yol Girişimi'ne katılan ilk Avrupa ülkesi İtalya'yı gösteriyor.

Kurdun yanında Japonya'yı temsil eden bir Akita köpeği var. Köpek, masadakilere yeşil radyoaktif “içecek” sunuyor. Bunun ise Japonya'nın Fukushima nükleer santralinden Pasifik'e salmayı planladığı radyoaktif atık su olduğunu iddia edildi.

Köpeğin yanında oturan bir kanguru, sol elini ABD'nin bastığı banknotlara uzatırken, sağ elinde bir çanta tutuyor. Kanguru, Çin'i kontrol altına almak için ABD ile iş birliği yapan ancak Çin'den para kazanmaya da hevesli olan Avustralya'yı simgeliyor.

Sol köşede, Almanya Başbakanı Angela Merkel'in 2018'deki G7 zirvesindeki bir fotoğraftaki pozuyla neredeyse aynı olduğu için Almanya'yı temsil eden bir kara şahin duruyor. Almanya, masanın sağ tarafındaki horoza (Fransa'yı temsil ediyor) benzer şekilde sessizce oturuyor. Diğerlerine göre Almanya ve Fransa, kendi meseleleriyle daha fazla ilgileniyor gibi görünüyor. 

Masanın sağ tarafında, her ikisi de ABD'nin yakın müttefikleri olan İngiltere ve Kanada'yı temsil eden aslan ve nutria (koypu) oturuyor. Üzerinde marihuana resimleri olan kırmızı bir ceket giyen nutria, elinde bir oyuncak bebek tutuyor. Analistler, bebeğin Kanada'da tutuklu bulunan Huawei'nin baş finans sorumlusu Meng Wanzhou'yu temsil ettiğini düşünüyor.

Masanın sağ köşesinde Hindistan’ı temsil ettiği düşünülen ve hasta gibi duran bir fil oturuyor.

Masanın altında elinde banknot tutan bir kurbağa var. Masaya ulaşmak ve parayı ABD'ye vermek için zıplamaya çalışıyor. Analistler, kurbağanın ABD'ye boyun eğen Tayvan adasındaki ayrılıkçı otoriteyi simgelediğini belirtiyor.