The Economist'in 2021 kapağındaki mesajlar

Kuruluş amacı ekonomik faaliyetler üzerine yayınlar gerçekleştirmek olan The Economist, kurulduğu günden bu yana yayınlarının kapsamını genişletti. Yayın hayatı ve yatırımcıları sürekli sorgulanan dergi, en fazla kullandığı görsellerle öne çıkıyor. Türkiye’de de okuyucuya ulaşan dergi son dönemlerde Cumhurbaşkanı Erdoğan’a yönelik yayınları ile dikkatleri üzerine topluyor.

Yayınladığı makalelerle dünyanın geleceğine dair mesajlar verdiği iddia edilen ve makalelerindeki öngörülerin pek çoğunun gerçekleşmesiyle de dikkatleri üzerine çeken The Economist'in, her yıl yayınladığı dergi kapakları ve takvimlerde kullandığı görseller yoğun mesajlar içeriyor. Dergi kapaklarında kullandığı görseller üzerinden ülkelere ve liderlere mesajlar veren The Economist dergisinin küresel bağlantıları da sorgulanmaya devam ediyor.

Dergi kapaklarında veya takvimlerde kullanılan görseller ile dünyaya mesajlar veren derginin 2016-17-18-19-20 ve 2021 sayıları analistler tarafından yorumlandı. Verilen mesajlar derinlemesine incelendi. Mesajlarıyla önce çıkan The Economist'in bir diğer sorgulanma nedeni de finansörleri. Zira dergi, küresel sistemin baş aktörlerinden (küreselciler) biri olan Rothschild ailesi tarafından fonlanıyor. Bu da verilen mesajların küresel sistemde yapılacak değişimlere işaret ettiğine dair yorumların yapılmasına neden oluyor.

Küresel sistemin kurucuları ve savunucuları olan küreselciler, yaşanacaklara dair mesajlarını The Economist üzerinden dünyaya aktarıyor. 1980 yılındaki dergi kapağında Bitcoin’e yer verilmesi ve 2010 yılından itibaren Bitcoin ile dijital para devrinin başlaması bunun en önemli örneklerinden. Nitekim, daha sonra yayınlanan dergi kapaklarında yer verilen mesajlar da benzeri şekilde ilerlemeye devam ediyor. Dergi, küreselcilerin hedeflerini ve amaçlarını kendine has bir kodlama ile anlatıyor. Örneğin, Covid-19 salgınından önce salgına dair simgelerin dergi kapağında paylaşılması gibi.

KÜRESELCİLERİN HEDEFİ ERDOĞAN

Küresel sistemi tekrardan şekillendirme yoluna giden küreselciler, bir taraftan toplumsal ayaklanmaları desteklerken diğer taraftan da iktidarları değiştirmeye çalışıyor. Bunun yanı sıra Covid-19 salgınını kullanarak küresel sisteme uygun, her yönüyle dijitalleşmiş, bulunduğu yerden tüketen, sisteme baş kaldırmayan toplumlar oluşturmak hedefleniyor. Dolayısıyla küreselcilerin hedefinin bir sonucu olarak bireysel ve toplumsal hayat içerisindeki her alan parçalanıyor ve dönüşüyor.

Dünya düzenini yeniden şekillendirme niyetinde olan küreselcilerin hedefinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da var. Nitekim dergi Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı diktatörlükle suçlarken, bunun propagandasını yapmaya da devam ediyor. Derginin 2020 takvim kapağında Cumhurbaşkanı Erdoğan ile ilgili çarpıcı bir çizim yer aldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan'a yönelik diktatör benzetmesinin yapıldığı takvimde, demokratik değerlerden uzaklaşıldığı ve otokrasiye yönelim olduğu iddia edildi.

THE ECONOMIST TÜRKİYE BAŞLIĞINI AÇTI

Yaptığı yayınlarda Türkiye ve Cumhurbaşkanı Erdoğan karşıtlığıyla öne çıkan The Economist, internet sitesinde ‘Türkiye ve dünya’ başlığıyla yeni bir yazı dizisine başladı. The Economist’te yayınlanan haberin başlıkları şöyle:

1-Recep Tayyip Erdoğan Protestocuları 'Teröristlere' Benzetiyor

2-Putin ve Erdoğan Sert Bir Güç Kardeşliği Kurdu

3-Türkiye'de Covid-19 ve Baskı

4-Erdoğan'ın Merkez Bankası Başkanını Görevden Almasının Ardından Türkiye Bir Para Kriziyle Karşı Karşıya Kaldı

THE ECONOMIST’İN  2021 KAPAĞINDAKİ MESAJLAR

The Economist, her yılın başında olduğu gibi aralık ayının son haftasında ‘2021 Yılında Dünya’ başlıklı sayısı ile raflarda yerini aldı. Yayınlanan derginin kapağı, okuyucuya ve dünyaya gönderilen yoğun mesajlar içeriyordu. Bir slot makinesinin resmedildiği kapak görselinde, makinenin her bölmesinde 2021 yılının başlıca gündem konularına yer verildi.

Kapakta 2021 sayısı öne çıkarken, dergi içerisinde bu yılın “riskli” ve “belirsiz” bir yıl olacağı öngörüsü yer alıyor. Öngörüler arasında, 2021 yılında Covid-19'un kontrol altına alınmasına dair pozitif söylemlere yer verilmesine rağmen, sağlık ve ekonomi alanlarında yeniden yükseliş ve sosyal istikrar anlamında ilerlemek adına yüksek risk faktörlerine işaret ediliyor. Öte yandan kapakta yer alan her görsel bir noktaya işaret ediyor ve her çizgi ayrı bir anlam taşıyor.

Enjektör: 7 milyarlık dünya nüfusunun en az 3 milyarının aşılanması planlanıyor.

Maskeli Çocuk: Koronavirüs, çocukları etkilememiş gibi görünse de aslında genetik bir değişimi işaret ediyor.

Kamera: Dünya nüfusunun izlenmesine ve salgınla birlikte toplumsal hayatın bir parçası olan dijitalleşmeye işaret ediyor.

Çin Bayrağı: Koronavirüs sonrasında Çin'in hem ekonomik hem de siyasi olarak daha da büyüyeceğini simgeliyor.

Roket: Nükleer savaşı simgeliyor.

Dolar: Reel paraların döneminin sona erdiğini ve dijital para sistemin başladığını gösteriyor.

TikTok: 2021’nin en büyük sosyal medya platformu olacağına işaret ediyor.