The Economist'in 2021 kehanetleri

Ekonomi alanında dünyanın en saygın dergileri arasında gösterilen ancak kapak fotoğraflarıya gizli mesaj verildiği öne sürülen The Economist dergisinin son kapağı yine olay oldu. Bahsi geçen kapakta “2021 dünyası” felaket senaryoları resmedildi. Peki kapak görselindeki detaylar neler anlatıyor? Anlatılanlar kehanet mi yoksa proje mi?

Fethiye Mutaf Narin / INTELL4

Ekonomi alanında dünyanın en saygın dergileri arasında gösterilen ancak kapak fotoğraflarıya gizli mesaj verildiği öne sürülen The Economist dergisi, “2021 dünyası” kapağıyla yine dikkatleri üzerine çekti.  Stratejistler, derginin kapağındaki yırtık ABD bayrağı, rüzgârgülü ve Çin bayrağının işaret ettiği mesajları değerlendirdi.

YIRTIK ABD BAYRAĞI NE ANLAM İFADE EDİYOR?

Katıldığı bir televizyon programında konuya dair değerlendirmelerde bulunan Araştırmacı yazar Erkan Trükten, ‘‘Kasım 2020’deki ABD başkanlık seçimlerine giden ve halen devam etmekte olan süreçte ABD daha önce hiç olmadığı kadar pürüzsüz bir biçimde ikiye bölündü. Bu durum, ilerleyen süreçte kanlı bir bölünmeye dönüşecek gibi duruyor. Bu bölünme, seçim bazlı bir bölünme olarak kalmayacaktır. ABD bayrağının yırtık oluşu, bu bölünmenin kalıcı olacağının göstergesidir” diye konuştu.

Bölünmenin yıldırım şeklinde resmedilmesiyle ilgili değerlendirmelerde bulunan Trükten, The Economist dergisinin önceki kapaklarından birinde de benzer bir çizim bulunduğunu ve bunun “bir sonraki felaketin elektrik kesintileriyle ilgili olacağının sinyali” olduğunu belirterek sözlerini şöyle sürdürdü: “Söz konusu kapakta bir priz vardı. O priz, özellikle enerjiyle ilgili bir dönüşümün yaşanacağını gösteriyordu. Öte yandan kaos niteliğindeki hadiselerin, genel kapatmaların olacağını da gösteriyordu. Fakat bu ne zaman olur, bilemeyiz.”

The Economist “2021 dünyası” 

 

RÜZGARGÜLÜ SEMBOLÜ VE TÜRKİYE ARASINDAKİ İLİŞKİ

The Economist’in “2021 dünyası” kapağında yer alan rüzgârgülü sembolünün “çevreci yaklaşımların simgesi” olduğunu belirten Erkan Trükten, Rothschild ailesinin “çevreci temsilcisi” olan Geleceği Şekillendirme Vakfı Başkanı David Mayer de Rothschild’den bahsetti. David Mayer de Rothschild’in “çevreyi pazarlamaya başladığını” belirten Trükten, şunları kaydetti:

“İlerleyen zamanda bütün dünyayı bu rüzgârgülünün temsil ettiği yerden tehdit edecekler. O tehdit de şöyle olacak… '‘Sen Türkiye olarak 570 yıllık petrol ya da doğal gaz rezervi buldun. Ama sen bunu kafana göre kullanamazsın. Biz yeni bir döneme giriyoruz. Sürdürülebilir ekonomik büyüme dönemine giriyoruz. Bu ekonomik büyüme de çevreci yaklaşımlarla olacak. Ve karbon ayak izine dayanacak.’ Dolayısıyla bu yaklaşımla birlikte ülkelerin sanayisi de kıskaç altına alacaklar.”

Uluslararası sistemin, tekil ülkeleri kendi istedikleri gibi sanayi üretmeye bırakmayacağını ve birtakım koşullar getireceğini belirten Erkan Trükten, “Siz eğer şu şartlara uymazsanız, biz diğer dünya devletleri olarak size yaptırım uygulayacağız diyecekler. O yüzden çevreci politika, şu anda dünyayı dönüştürmek adına ve diğer ülkeleri kendilerine biat eden birer unsur haline getirmek için çok önemli bir silahtır.” sözlerini kullandı.

The Economist’in “2021 dünyası” kapağında çevreci politikaların öncüsü olarak Çin’in resmedildiğini belirten Trükten, “China Today dergisinin kasım sayısında ‘Yeni Dönem’ başlığı atıldı. O başlıkta görülen şey ise, tam olarak The Economist’in kapağındaki bu semboldür. Yeni dönemin öncüsü olacak Çin’le birlikte 2021 yılında bu yenilenebilir enerji politikalarını daha çok konuşacağız.” dedi.

Fethiye Mutaf Narin / INTELL4

fethiyemutaf@intell4.com