The Economist ''Sıradaki felaketleri'' yazdı: Yeni kaos projeleri neler?

Ekonomi alanında dünyanın en saygın dergileri arasında gösterilen ancak kapak fotoğraflarıya gizli mesaj verildiği öne sürülen The Economist dergisinin son kapağı yine olay oldu. Bahsi geçen kapakta “sıradaki felaket” senaryoları resmedildi. Peki kapak görselindeki detaylar neler anlatıyor? Anlatılanlar kehanet mi yoksa proje mi?

Fethiye Mutaf Narin / INTELL4

Ekonomi alanında dünyanın en saygın dergileri arasında gösterilen ancak kapak fotoğraflarıya gizli mesaj verildiği öne sürülen The Economist dergisinin son kapağı yine olay oldu. Dünyaca ünlü dergi bahsi geçen kapakta “The next castastrophe” yani “sıradaki felaket” başlığını kullanıldı. Bu başlığın hemen altında ise “and how to survive it”  yani “Bundan nasıl kurtulunur?” yazısı dikkat çekiyor.

Dergi, bir çok kişinin komplo ya da kehanet olarak gördüğü konular hakkında ilginç yorumlara zemin oluşturuyor. Kapağı değerlendiren analistler, tepesindeki saatin “Kıyamet saati”ni sembolize ettiğini ve eski dünya “tarihin sonu”na gelindiği öne sürüyor. Ayrıca, saatte gece yarısına bir dakika kalması ’'bir dakika sonra yeni bir zaman başlayacağı’' mesajı verdiği ve ‘'jeopolitik fırtınalara'’ dikkat çektiği şeklinde yorumlandı.

The Economist dergisinin kapak görseli

 

KAPAKTAKİ DETAYLAR NE ANLATIYOR?

Beklenen büyük değişime bir dakika kalmasının yanı sıra, ailenin gaz maskeleri taktığı görülüyor. Bu durum, yeni bir pandeminin baş gösterebileceği ve çocuklara zarar vermeyeceği şeklinde yorumlanabilir. Ancak çocuğun başında olan miğfer ise, yakın zamanda büyük bir savaş olasılığı olduğunu gösteriyor olabilir. Kedinin yüzünde de maske olduğu görünüyor, bu detay yeni salgının hayvanlara da zarar verebileceğini gösteriyor.

Öte yandan duvarda asılı olan tablolarda ise, bugünü anlatan, o gün içinde “düne dair resimler var; Atom bombası ve güneşte patlama. Göçmen kuşların ölümü, 3 kuştan biri düşüyor. Dünyaya bir meteor çarpıyor. Dünya ısınıyor ve buzullar eriyor, volkanlar patlıyor…

Tüm bunların yanı sıra derginin kapağının başta “Yuhanna Vahyi” olmak üzere bir çok kehanete gönderme yaptığı görülüyor. Ancak dergiyi eleştiren eleştirmenlere göre; ailenin kafasında “Chip”, ‘’sanal para’’ ve ‘’robotlar’’ eksik. 

TEMMUZ VE KASIM AYLARINDA NE OLACAK?

Economist’in dikkat çekici kapağını Youtube kanalı üzerinden yorumlayan Stratejist-yazar Hamza Yardımcıoğlu ise, kapakta yer alan görsellerin atom bombası, pandemi ve güneş patlaması gibi olaylara dikkat çektiğini vurguladı. Yardımcıoğlu’nun kanalında Temmuz ve Kasım aylarına dikkat çeken astrolog Öner Döşer’de özellikle güneş patlamasının görüldüğü tabloya ilişkin yorumlarda bulunurken; deprem, volkanik patlama, jeomanyetink fırtına, pandemi, ekonomik kriz ve kıtlık konularında uyarılarda bulunuyor.

KEHANET Mİ? PROJE Mİ?

Stratejist Abdullah Çiftçi ise, bir üst akılın dergi kapağı üzerinden mesajlar verdiğini ve kapakta olanların zaten proje olarak yürüdüğünü söyledi. Şaşkın yüz ifadeki domuz tablosu üzerinde duran Çiftçi, domuzun virüs salgını ile bağlantılı olabileceği düşünülüyor. Nitekim geçtiğimiz günlerde Çin’de Covid-19’dan daha bulaşıcı ve tehlikeli bir virüse rastlandığı ve bu virüsün domuzlardan insana geçebileceği gündeme gelmişti.

Çiftçi ayrıca belirli güçlerin yürüttüğü ‘DART’ projesi ile dünyaya düşeceği söylenen gök taşlarının kontrolünü sağlayarak bunu bir silah olarak kullanabileceğini öne sürdü. Youtube kanalında yaptığı analizde birilerinin gök taşını silah olarak kullanmak istediğini belirten stratejist, bu güçlerin göktaşını istedikleri bölgeye düşürmek istediğini ekledi.

Ayrıca Covid-19’da ikinci dalga beklentisi olduğunu, volkanik patlamaların artacağını ve hayvan ölümlerin yaşanabileceğini ifade eden Çiftçi, ‘’Burada görülen tüm tablolar birer proje olarak yürütülüyor. Tüm bunlar birer proje ve hepsi gerçekleşecek’’ dedi.

Fethiye Mutaf Narin / INTELL4

fethiyemutaf@intell4.com