Dünyanın en pahalı şehri Tel Aviv oldu

The Economist dergisi bünyesinde faaliyetlerini sürdüren Economist İstihbarat Birimi (EIU) dünyanın en pahalı şehirleri listesini açıkladı.

Koronavirüs (Covid-19) pandemisi başta olmak üzere artan enerji fiyatları, yüksek enflasyon, para politikaları, tedarik sıkıntısı ve ülke para biriminin değeri kapsamında yapılan dünyanın en pahalı şehirleri listesi açıklandı. 

The Economist dergisine bağlı Economist İstihbarat Birimi'nin (EIU) açıkladığı 2021 listesinde, İsrail'in Tel Aviv kenti, son bir yılda 5 sıra yukarı çıkarak Fransa'nın başkenti Paris'in yerine zirveye oturdu. 

Uzmanlar Tel Aviv'in yükselmesinin bir diğer nedeninin de para birimi şekelin ABD doları karşısında değer kazanması ve yaşanan enflasyon nedeniyle gıda, mal ve hizmetlerin pahalanmasının da rol oynadığını vurguladı. 

Tel Aviv ayrıca alkol ve ulaşımda ikinci, kişisel bakımda beşinci, eğlencede altıncı olmakla birlikte geçen yıldan bu yana endeks puanında 5'lik artışla EIU'nun başlıca harcama kategorilerinin 10'unda ilk 3'te yer aldı.