The Economist yangınları tahmin etti mi?

Türkiye’de ve dünyanın geri kalanında büyük orman yangınlarının kendini göstermesi, The Economist dergisinin “2021 yılında Dünya” kapağını akıllara getirdi.

Türkiye’de Antalya Manavgat’ta başlayan yangınlar ile son 3 günde, 22 ilde, 71 orman yangını meydana geldi. Bunlardan 57’si kontrol altına alınırken, 14’ünde hala çalışmalar devam ediyor.

Öte yandan, dünyada da birçok yerde büyük yangınlar kendini gösterdi. İtalya’daki Sardinya Adası’nın batısında başlayan yangında 20 bin hektarlık alan zarar gördü. Bölgedeki bin 500’den fazla kişi ise tahliye edildi.

NASA’nın paylaştığı uydu görüntüleri, Türkiye de dahil olmak üzere dünyada çıkan yangınların boyutunu ortaya koydu. "FIRMS" adı verilen Yangın Bilgilendirme ve Kaynak Yönetimi sisteminde pek çok Avrupa ülkesinin yangınla mücadele ettiği görülüyor.

Güney Avrupa bölgesinde yoğunlaşan yangın dalgası, Sırbistan, Bulgaristan, İtalya ve Yunanistan’da şiddetli bir şekilde devam ediyor.

Rusya’nın Sibirya bölgesindeki Yakutistan’da da 126 farklı noktada yangın başladığı ve şimdiye kadar 1.3 milyon hektarlık alanın küle döndüğü kaydedildi. Geçtiğimiz haftadan bu yana süren yangın tüm müdahalelere rağmen kontrol altına alınamadı.

ABD’nin California eyaletinde de tarihin en büyük orman yangınlarından biri yaşanıyor. Yaklaşık 772 kilometrekarelik alanın zarar gördüğünü açıklayan yetkililer, kuzeydeki 4 ilçede acil durum ilan etti.

THE ECONOMIST’İN 2021 KAPAĞINDA NE VARDI?

Her yıl olduğu gibi 2020’nin sonunda da The Economist dergisinin bir sonraki yıl için yayınladığı kapak gündem oldu.

Kapak görselleriyle sembolik mesajlar veren The Economist’in “2021 yılında Dünya” kapağında orman yangınlarını göstermesi dikkat çekti. Dünyayı saran yangınların giderek artması, derginin gelecek öngörülerinden biri olarak yorumlandı.