Elon Musk insansı robotun özelliklerini açıkladı

Tesla’nın CEO’su Elon Musk, “sıkıcı ve tekrarlayan işler için” insansı bir robot geliştirdiklerini ve gelecek yıl prototipini çıkarmayı planladıklarını açıkladı.

Perşembe günü Tesla’nın AI Day etkinliğinde konuşan Elon Musk, şirketin insansı robot geliştirdiğini açıkladı. Gelecek yıl prototipinin çıkmasını planladıklarını belirten Musk, “Temelde sıkıcı, tekrarlayan ve tehlikeli işleri yapmakla başlayacak” dedi.

Milyarder girişimci, robotun satılıp satılmayacağı hakkında herhangi bir bilgi paylaşmadı. Öte yandan, robotun yüzünde faydalı bilgilerin gösterildiği bir ekran bulunacağını söyledi.

“EVRENSEL TEMEL GELİRE İHTİYAÇ DUYULACAK”

Silikon Vadisi’ndeki birçok girişimci, teknolojinin ilerlemesiyle birlikte insanlara ihtiyaç kalmayacağını ve bu yüzden de yeni gelir kaynakları arayacaklarını belirtiyor. Elon Musk da bu görüşü savunan girişimcilerden biri.

Musk, Tesla robotunun ekonomi üzerinde “derin” bir etkisi olacağını ifade etti. Fiziksel olarak çalışmanın gelecekte bir seçim olacağını söyleyen Musk, evrensel bir temel gelire ihtiyaç duyulacağını vurguladı.

İNSANSIZ ARAÇLARLA AYNI ÖZELLİKTE

Tesla’nın insansı robotu, daha önceden geliştirilen insansız araçların bir uzantısı olarak tanıtıldı. Robot, bu araçlarla aynı bilgisayar çiplerine sahip ve yine araçlarda bulunan sekiz kamerayla hareket edecek.

Robotun fiziksel özelliklerine değinen Musk, yaklaşık 175 cm boyunda ve 125 kilogram olacağını söyledi. Musk ayrıca robotun 45 kilogram taşıyabileceğini ve saatte 8 kilometre hızla hareket edebileceğini belirtti.