Tesla, çarpışma riski nedeniyle 500 bin aracı geri çağırdı

Elon Musk'ın amiral gemisi Tesla, çarpışma riskini artıran bagaj sorunları nedeniyle yaklaşık 500 bin elektrikli aracı geri çağırıyor.

Dünyada ilk elektrikli otomobillerden olan Tesla, yedek kamerayı devre dışı bırakabilecek veya kaputun beklenmedik bir şekilde açılmasına neden olabilecek sorunları gidermek için iki ayrı geri çağırma duyurusu yayınladı. 

Şirket hataları ücretsiz onarma sözü verirken 21 Aralık'ta yetkili düzenleyicileri ve Ulusal Karayolu Trafik Güvenliği İdaresi ( NHTSA ) tarafından da kabul edilen sorun Model3 araçlarını kapsıyor. 

NHTSA güvenlik geri çağırma raporunda sorun "Arka görüş kamerası ekranının bulunmaması, sürücünün arka görüşünü etkileyebilir ve çarpışma riskini artırabilir" ifadeleri ile tanımlandı. 

NHTSA, Tesla'nın geri çağrılan Model 3 araçlarının sadece yüzde birinin sorunu içerdiğini ve şirkete henüz kaza ya da yaralanma bilgisi ulaşmadığını belirtti. 

Bir diğer geri çağırma ise ön bagaj kaputu için mandal montajında yer alan problemin giderilmesini amaçlıyor. Yaklaşık 120 bin Model S aracın geri çağrılmasına neden olan hatanın otomobillerin yalnızca yüzde 14'ünde bulunabileceği tahmin ediliyor. 

NHTSA'nın araç kaputuna ilişkin raporunda ise "Birincil mandal yanlışlıkla serbest bırakılırsa ve ikincil mandal devreye girmezse, bagaj uyarı vermeden açılabilir ve sürücünün görüşünü engelleyebilir, bu da çarpışma riskini artırır" ifadeleri yer aldı.