Tesadüfen bulunan icatlar

Hemen hemen her gün karşılaştığımız ya da kullandığımız 10 icadı sizler için derledik…

Havai Fişek 

Yaklaşık 2000 yıl önce Çinliler mutfaklarında kömür, sülfür ve güherçile (potasyum nitrat) maddelerini sıklıkla kullanıyordu. Bir aşçı, kısa zamanda bu üçlüden oluşan karışımın çok güçlü ateş çıkarabileceğini keşfetti. Bu karışımın bambudan yapılmış bir tüpte sıkıştırıldığındaysa patladığını gözlemledi. Mucit aşçı, birkaç farklı kombinasyonun sonuncunda karışımın çeşitli renklerde ışık saçacak şekilde patlayabileceğini tahmin ederek günümüzde kullandığımız havai fişeklerin temelini atmaya başladı.

110

Cırt Cırt 

Evet yanlış okumadınız cırt cırt. Cırt cırtın icadı 1948 yılında köpeğiyle ava çıkan İsveçli mühendis George de Mestral, pürüzlü yüzeylerin çorabına ve köpeğinin tüylerine yapışmasından muzdaripti. Eve döndüğünde pürüzlü yüzeyi mikroskobuyla incelemeye başladı ve “küçük iğne”lerin kumaş ve yüne tutunduğunu fark etti. Bunun üzerine Mestral, birkaç yıl boyunca çeşitli tekstil ürünlerini kullanarak deneyler yaptı ve sonunda o sıralar yeni yeni yaygınlaşmaya başlayan naylonun işe yaradığını gördü. Böylece cırt cırt da icat edilmiş oldu. Ancak cırt cırtların günlük hayatımıza girmesi yirmi yıl sonra NASA’nın bu icadı beğenip kıyafetlerinde kullanmaya başlamasıyla olacaktı. 

210

Kırılmaz Cam 

1903 yılında Fransız kimyacı Edouard Benedictus, laboratuvarında vakit geçirmek için gelişi güzel çalışmalar yapıyordu. Çeşitli maddeleri birbirine karıştırıyor, bunlardan rastgele şeyler üretiyordu. Tam da bu sırada, elindeki cam deney tüpü yanlışlıkla masaya çarptı ve yere düştü. Ancak kırılmadı! deney tüpünün tuzla buz olmasını bekleyen Edouard Benedictus oldukça şaşkındı. Camı incelemek için eğilip daha yakından baktı. İncelemesinin sonucunda camın plastik selüloz nitrat barındırdığını ve bu sayede kırılmaktan kurtulduğunu fark etti. Bu talihsizlikten esinlenen kimyacı, bugün birçok alanda kullanılan kırılmaz camı ortaya çıkardı.

Poşet Çay 

Demlenmiş çayın yerini tutmasa da poşet çay, Amerikan çay tüccarı Thomas Sullivan’ın bir rastlantı sonucu ortaya koyduğu bir inovasyondur. 1908 yılında Sullivan, çaylarını denemeleri için küçük poşetler içinde müşterilerine çay göndermeye başlamıştı. Müşterilerin çoğu, gönderilen bu çayların çaydanlıkta klasik yollarla demleneceğini düşünmüştü. Sullivan çayları gönderdikten sonra müşterilerinden bir dizi yorum gelmişti: Poşetin dokusu fazla inceydi. Böylece Sullivan çayların poşetlerini gazlı bezden yapmaya karar verdi. Bu aynı zamanda poşet çayın ilk kez isteyerek yapılması anlamına geliyordu. 1920 yılında satılmaya başlanan poşet çaylar hızla popülerliğini Dünya’da gösterdi. 

410