Teröre karşı savaşan ''ithal teröristler''

Almanya’dan terör örgütü YPG’ye katılarak Suriye’de IŞİD ile savaşan bir bölüm Alman terörist ülkelerine geri döndü, bir bölümü ise Suriye’de Türkiye’ye karşı savaşmaya devam ediyor. PKK’yı terör örgütü olarak tanıyan ancak PKK'ya ideolojik yakınlığı olan YPG’yi terör örgütleri listesine almayan Alman makamlarının çifte standardı dikkat çekiyor.

Almanya’da terör örgütü Halk Koruma Birlikleri (YPG)’ye katılarak Suriye’de Irak ve Şam İslam Devleti (IŞİD) ile savaşan ve şimdilerde ülkelerine dönen çok sayıda Alman vatandaşı bulunuyor. Ancak Alman yönetiminin Suriye'den dönen YPG'liler ile IŞİD'lilere yönelik muameleler arasında ciddi farklılıklar olduğu görülüyor.

Alman Dışişleri Bakanlığı’nın geçen yıl açıkladığı verilere göre, geride bıraktığımız Kasım ayına kadar Almanya'ya dönen yaklaşık 130 IŞİD‘liden büyük çoğunluğu hakkında savcılık, "yabancı terör örgütüne üyelik" şüphesi sebebiyle soruşturma başlattı. Alman makamlarının tahminlerine göre Almanya'ya dönen YPG’li teröristlerin sayısı ise 100 civarında. Aralarından yaklaşık 30‘una karşı soruşturma açılmış olsa da şimdiye dek hakkında dava açılan YPG'li olmamış. 

Uluslarası medya organlarında yer alan bazı haberlere göre, YPG'lilere yönelik soruşturmaların ilerlememesinin en önemli sebebi siyasi nedenlerden kaynaklanıyor. Alman kaynaklar, IŞİD'e karşı askeri zaferin büyük ölçüde YPG sayesinde kazanıldığına dikkat çekiliyor.

ALMANYA’NIN ÇİFTE STANDARDI

Kürdistan İşçi Partisi (PKK) 1993 senesinden bu yana Almanya’da yasaklı. Ancak buna rağmen PKK ile yakından bağlantılı olduğu bilinen ve PKK ile Suriye’de kol kola aynı saflarda savaşan YPG, Almanya‘nın terör örgütleri listesinde yer almıyor. Aynı şekilde PKK 2002 senesinden beri Avrupa Birliği (AB)’nin terör örgütleri listesinde yer alırken YPG Avrupa ülkelerinde yasa dışı bir örgüt olarak görülmüyor. Amerika Birleşik Devletleri (ABD) ve Birleşmiş Milletler (BM)’de YPG'yi terör örgütü olarak sınıflandırmıyor.

Almanya İçişleri Bakanlığı’nın verilerine göre yaklaşık 7 senedir, Almanya’dan savaş bölgesinde yaklaşık 300 civarında kişi gitmiş. Almanya'dan savaşmaya gidenlerin yaklaşık yarısının Alman pasaportuna sahip olduğu, geri kalanının ise genellikle Türkiye, Suriye ya da Irak pasaportu taşıdığı belirtiliyor. Alman hükümeti, geçen yıl YPG saflarında savaşmaya gidenlerin yaklaşık yüzde 20’sinin çatışmalarda öldüğünü bildirmişti.

TÜRKİYE’YE KARŞI SAVAŞIYORLAR

Son olarak geride bıraktığımız Ekim ayında YPG'nin Konstantin G. adlı bir Alman vatandaşının Türkiye'nin bir saldırısında öldüğünü duyurması Almanya'da gözleri yeniden Alman savaşçılar sorununa çevirdi. IŞİD'e karşı savaşın sona ermesine rağmen bölgede kalan ve ülkelerine dönmeyen çok sayıda Alman terörist bu kez Türkiye'ye karşı savaşmaya başladı.

Uzun yıllardan bu yana PKK’yı terör örgütü olarak tanıyan Almanya, PKK’ya yakınlığıyla bilinen terör örgütü YPG ‘de Türkiye’ye karşı savaşan Alman vatandaşı teröristlerine karşı nasıl bir önlem alacağını bilemiyor. İdeolojik olarak PKK lideri Abdullah Öcalan'ı model alan, Suriye'nin kuzeyinde Öcalan'ın devlet vizyonuna dayalı bir yapı inşa etmeyi hedefleyen YPG, Avrupalı idealist solcu gençleri de kendine çekiyor.

Alman yargısının gözünde YPG üyeliği, PKK'ya dolaylı üyelik şeklinde değerlendiriliyor ve suç şüphesi oluştuğunda soruşturma başlatma yükümlülüğü nedeniyle soruşturmalar açılıyor ancak bir sonuca bağlanmıyor. Alman hükümeti aynı zamanda Suriye'den dönen YPG savaşçıları arasında IŞİD'lilerden farklı olarak "tehlikeli" olarak sınıflandırılabilecek kimsenin bulunmadığının altını çiziyor. Alman hükümetinin ikilemi, Türkiye’ye karşı uyguladığı bir çifte standart olarak nitelendiriliyor.