Terör listesi kararıyor

30 yıldan fazla süredir eylem gerçekleştiren terör örgütü PKK/KCK'ya karşın Türkiye tüm devlet imkanlarını seferber ederek mücadale ediyor. Terörle mücadelede kararlığını gösteren Türkiye, terörün tamamen yok edilmesi için stratejisinde tamamen değişikliğe gitti.Barış Pınarından önce ve sonra Türkiye terör örgütlerini bulundukları bölgelere operasyon düzenlemeye başladı. PKK/KCK terör örgütünün yönetim kadrosuna dahil olan birçok isim,  kısa süre içerisinde öldürülürken mücadeleler devam ediyor.

2015 yılında PKK/KCK terör örgütünün, Suriye uzantısı olan YPG’nin ABD tarafından desteklenmesiyle arkasındaki rüzgarı hissetmesiyle yoğun şekilde terör saldırılarına başlamış ve özerklik ilan etmişti. Güney Doğu ve Doğu Anadolu bölgelerinde özerklik ilan eden terör örgütü bölgeye silah sığınağı gerçekleştirerek siper mahiyetinde hendekler kazmıştı. Terör örgütünün bölgedeki faaliyetlerine son verilmesi amacıyla “hendek olayları” olarak bilinen askeri operasyon düzenlenerek bölge terör örgütünden temizlenmişti.

Türkiye’nin terörle mücadele konusundaki kararlığı ve operasyonları karşısında tutunamayan terör örgütü, barış sürecinin tekrardan işletilmesini talep etmişti. Kesin duruşunu bozmayan Türkiye, operasyonlar kapsamında terör örtünün dağ kadrosundan ve siyasi kadrodan üst düzey militanlarını etkisiz hale getirdi. Etkisiz hale getirilen ve hakkında arama süreci başlatılmış olan teröristleri sizler içinde derledik.

Fırat Berkpınar (30)

Hava operasyonlarında SİHA ve İHA’ların etkin bir şekilde kullanılmasıyla ve karadan Türki Silahlı Kuvvetleri’nin azimli ilerleyişi ile teröristlerin dağ kadrosundan pek çok militan yok edildi. 29 Nisan 2017 yılında Adıyaman kırsalında gerçekleştirilen operasyonda 300 bin liralık ‘GRİ’ listede aranan sözde Kahramanmaraş Nurhak Dağı ve Çağlayancerit ilçesi sorumlusu Fırat Berkpınar adlı terörist etkisiz hale getirildi.

Operasyonlar kapsamında 31 piyade tüfeği, 2 makineli tüfek, 1 keskin nişancı tüfeği, 3 roketatar, 1 adet 60 mm havan, 1 bomba atar ve 148 el bombası ele geçirilen operasyonda 26 EYP tespit edilerek imha edilirken, ayrıca yaklaşık bin 200 kilogram amonyum nitrat, 10 kilogram A-4/C-4 patlayıcı, çok miktarda değişik çap ve cinste mühimmat ile EYP yapımında kullanılan kablo, fünye ve patlayıcı madde ele geçirildi. Teröristler tarafından kullanılan 45 sığınak, barınak, mağara ve depo kullanılamaz hale getirildi.

Delil kod adlı Yusuf Buldağ  (32)

Afrin’de bozguna uğrayan terör örgütü PKK’nın Kandildeki elebaşlarından Murat Karayılan 2018 yılının Mart ayında Amanos Dağları’nda terörist grubuna eylem talimatı vermişti. Polis istihbarat servisinin eylem talimatına ulaşmasının ardından bölgede bulunan Jandarma ve Komando Özel Harekât timleri alarma geçti. Operasyon kararının ardından 26 Mart'ta Hatay'ın Arsuz ilçesine bağlı Meti sırtları bölgesinde SİHA ve F-16'lar teröristlere bomba yağdırdı. 31 Mart’ta düzenlenen operasyonda ise aralarında 300 bin lira ödüllü gri kategoride yer alan Delil kod adlı Yusuf Buldağ etkisiz hale getirildi.

Şiyar Rüstem kod adlı Deniz Tali (33)

İçişlerinden yapılan yazılı açıklamaya göre terör örgütü PKK/KCK’nın sözde Amanos saha ile Osmaniye-Erzin grubuna yönelik 11 Temmuz 2018’de insansız hava aracı (İHA) destekli operasyon da ‘GRİ’ kategoride aranan terörist “Şiyar Rüstem” kod adlı Deniz Tali’nin etkisiz hale getirildiği bildirildi.

Açıklamada şunlar kaydedildi: “11 teröristin etkisiz hale getirildiği operasyonda yapılan çalışmalar neticesinde etkisiz hale getirilen terörist sayısının 14 olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca, söz konusu operasyonda ‘Terör Arananlar Gri Liste’de’ yer alan ‘Şiyar Rüstem’ kod adlı Deniz Tali isimli örgüt mensubu da etkisi hale getirilmiştir.”

Zilan kod adlı Emel Güçlü (26)

PKK/KCK terör örgütünün sözde Yüksekova kadın sorumlusu Emel Güçlü. 2016 yılında Hakkari’nin Yüksekova ilçesinde terör örgütüne karşı gerçekleştirilen operasyonlar kapsamında terör örgütünün Yüksekova’da en yetkili iki isminden biri olan 26 yaşındaki Emel Güçlü etkisiz hale getirilmiştir.

Düzenlenen eylemlerinin planlayıcısı olan Emel Güçlü, Ankara, Haymana nüfusuna kayıtlı ve 1990 doğumlu, PKK’nın Yüksekova Kadın Sorumlusu olarak aranıyordu. Güvenlik kaynakları "Zilan" kod adlı Güçlü’nün Hakkari ve Yüksekova’da askeri konvoylara saldırılar başta olmak üzere birçok eylemin planlayıcısı ve sorumlusu olduğunu belirtti. Ayrıca Güçlü ile birlikte, koruması olan teröristin de öldürüldüğü öğrenildi. İçişleri Bakanlığı’nın hazırladığı listede, ‘gri’ kategorisindeki aranan teröristler arasında yer alan Emel Güçlü’nün başına 300 bin TL ödül konulmuştu. 

Şirvan Çevik kod adlı Fırat Dağdelen (20)

İçişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada "İç güvenlik operasyonları kapsamında 13 Eylül 2018 tarihinde Bingöl Merkez Aşağıköy Bölgesinde Jandarma SİHA ile etkisiz hale getirilen 4 teröristten birinin, "Terörden Arananlar Listesinde" "Gri Kategoride" olan Şervan Çevlik kod adlı Fırat Dağdelen olduğu tespit edilmiştir." denildi.

A. Argeş kod adlı Ersin Seven

11 Mayıs 2017’de Ağrı, Tendürek Dağı’na gerçekleştirilen hava operasyonlarında etkisiz hale getirilen 9 PKK’lıdan birinin Tendrürek Dağı Kuzeyi, Diyadin sorumlusu Ersin Seven olduğu bildirildi. Ağrı valiliği tarafından yapılan açıklamada, "İl Jandarma Komutanlığımızca 11 Mayıs 2017 günü ilimiz Tendürek Dağı bölgesinde tespit edilen noktaya yönelik atak taarruz helikopter kolu ile eş zamanlı olarak düzenlenen operasyonda 9 bölücü terör örgütü mensubu etkisiz hale getirilmiştir. Etkisiz hale getirilen bölücü terör örgütü mensuplarına ilişkin yapılan istihbarat çalışmaları neticesinde kimliği tespit edilen bölücü terör örgütü mensuplarından A. Argeş kod adlı Ersin Seven isimli bölücü terör örgütü mensubunun, Tendürek dağı kuzey Diyadin bölge sorumluluğunu yürüttüğü bilgisine ulaşılmıştır.”

Bilgehan Karpat

AK Parti İstanbul İl Başkanlığına lav silahıyla saldırıyı düzenlediği belirlenen terör örgütü DHKP-C üyesi Bilgehan Karpat, Tekirdağ'da ölü olarak ele geçirildi. Terörle Mücadele ekipleri, ilçede güvenlik tedbirlerini genişleterek arama başlattı. Muratlı'da mesire alanına giden DHKP-C'li Bilgehan Karpat, etrafını saran polis ekiplerinin "teslim ol" çağrısına silahla ateş ederek karşılık verdi. Çıkan çatışmada terörist Bilgehan Karpat ölü olarak ele geçirildi. 

Gerçekleştirilen operasyon ile ilgili açıklama yapan Tekirdağ Emniyet Müdürü Mustafa Aydın, "Şahıs Muratlı ilçesinde ekiplerimizin, dur ihtarına uymadı. Mesire alanında teslim ol çağrısına silahla karşılık verince çatışma çıktı. Olay yerine özel Harekat ekipleri ve TEM Şubesi ekipleri sevk edildi. Yaklaşık yarım saat süren çatışmanın ardından etkisiz hale getirildi. Bölgedeki metruk bir binada ele geçiren şahsa ait çanta bulundu. Olay yeri inceleme ekipleri, araştırmasını sürdürüyor" ifadelerini kullanmıştı.