Sinagog saldırısıyla ilgili iki kişi gözaltına alındı

Cumartesi günü Teksas’taki bir sinagogda yaşanan rehin alma olayıyla ilgili İngiltere’deki iki kişi gözaltına alındı.

Teksas’ın Colleyville kentinde bulunan bir sinagogdaki dört kişi, silahlı bir saldırgan tarafından rehin alındı. Cumartesi günü gerçekleşen saldırıda rehinelerden biri yedi saat, diğer üçü ise 11 saat sonra serbest bırakıldı.

FBI, polisle girdiği çatışma sırasında vurularak öldürülen saldırganın 44 yaşındaki İngiliz vatandaşı Malik Faysal Ekrem olduğunu açıkladı. ABD polis kaynaklarına göre Ekrem, iki hafta önce New York JFK Uluslararası Havalimanı üzerinden ülkeye geldi.

Ekrem’in kardeşi Gülbar, Blackburn Müslüman Cemaati Facebook sayfasında yaptığı açıklamada kardeşinin ölümünü doğruladı. Kurbanlardan özür dileyen Gülbar, kardeşinin zihinsel sağlık sorunları olduğunu söyledi.

Emniyet yetkilileri yerel basına verdiği demeçte, rehinecinin Afganistan'da ABD askerlerini öldürme girişimleri nedeniyle 86 yıl hapis cezası alan Pakistanlı sinirbilimci Afia Siddiqui ile görüşmeyi talep ettiğini aktardı.

Manchester polisinin pazar akşamı yaptığı açıklamada, saldırıya ilişkin süren soruşturmanın bir parçası olarak iki gencin sorgulanmak üzere gözaltına alındığını bildirdi.

ABD Başkanı Joe Biden, söz konusu olayı “terör eylemi” olarak nitelendirdi ve saldırıyı kınadı.

İngiltere Dışişleri Bakanı Liz Truss, olayı "terör eylemi ve anti-Semitizm" olarak nitelendirdi.