Teknolojik gelişmeler ne gibi değişimlere yol açacak?

Teknolojik gelişmeler beraberinde bireysel üretimi de getirdi. 3D yazıcıların yardımıyla bireyler ihtiyaç duydukları materyalleri almak yerine evde üretebiliyor. Bunun yanında uzuvlar ve organlar da üretiliyor. Teknoloji toplumu dönüştürüyor. Fakat söz konusu teknolojinin çocuklar tarafından kullanılması toplumun temellerini değiştirecek.

Teknolojinin her geçen gün gelişmesi beraberinde insan hayatını kolaylaştıracak değişimleri de getiriyor. Teknolojik gelişmeler ile insanlar evlerinden milyon dolarlık cihazları üretebiliyor. Bu durum tüm insanların bilgiye serbest bir şekilde ulaştığı gibi, ihtiyacı olan materyallere de serbest bir şekilde sahip olmasına da imkân tanıyor.

3D yazıcıların toplumda yaygınlaşmasıyla birlikte evlerde üretilen ürünlere dair yeni veriler ortaya çıkıyor, üretilebilecek ürünlerin yelpazesi genişliyor. Teknoloji her ne kadar yeni olsa da hâlihazırda olan sürümü pek çok sorunu çözüyor. Şu bir gerçektir ki 3D teknolojisinin gelişmesi insanoğlu için devrim niteliğinde olacak. Zira hayal edilen kendi kendine yetebilen devletlerin dışında artık kendi kendine yetebilen insanların olacağı toplumlar çok yakın.

Öte yandan 3D yazıcıların dışında bireyler evlerden farklı ürünler üretmeye de başladı. Bunun en net örneği ise Lab-on-a-chip (LOC). LOC, farklı işlevlere sahip birçok laboratuvar ve test cihazının özelliklerinin birkaç santimetrelik materyaller üzerinde toplanmasıdır. LOC denilince akla mikro düzeyde ve sıvı mekanik akış kontrol cihazları, akış ölçüm sensörleri gibi yapılar gelir. LOC denilince akla gelmesi gereken en önemli unsur birçok laboratuvar sürecinin çip formatında ölçeklenmesidir.

LOC ile yapılabileceklerin başında Gerçek Zamanlı PCR, Immunoassay (ANtijeb-antibody reaksiyonlarına dayanan bakteri, virüs ve kanserlerin bulunması), Dielectrophoresis (kanser hücrelerinin ve bakterilerin bulunması) ve kan örneği hazırlama geliyor. Örneğin, LOC kapsamında binlerce dolarlık santrifüj cihazı düşük maliyetli ve çok basit bir sisteme indirgendi.

ENDÜSTRİYEL DEVRİM

3D teknolojisini toplumsal hayatta cazip kılan en önemli özelliklerin başında, var olan teknolojilerle yapılması imkânsız ya da makul olmayan bir nesneyi elde edebilme imkânını tanıması geliyor. Öte yandan teknolojinin binlerce liralık ürünleri kısa zamanda, kişiye özel ve düşük maliyetli bir şekilde üretmesi de avantajlardan birisi.

Teknoloji her ne kadar yeni olsa da çalışma prensibi ve pazara göre maliyetsiz oluşu albenisini arttırıyor. Dolayısıyla ilerleyen dönemlerde her eve bir 3D yazıcının girmesi mümkün görünüyor. Zira bilgisayarda program aracılığıyla üç boyutlu hale getirilen her türlü eşya ve nesne artık yeni üretilecek bir kalıba ihtiyaç duymadan üretilebiliyor. Bu da daha karakteristik ve düşük maliyetli ürünler üretilmesine olanak tanıyor.

FİZİKSEL SINIRLAR KALKIYOR

3D yazıcılar fiziksel engelli olanlar için sınırları kaldırıyor. Bu kapsamda çalışmalar yürüten Open Bionics ve da Enabling the Future isim firmalar, 3D teknolojisini kullanarak uzuvlar üretiyor. Şirketlerin dışında bireyler de evlerinden kendi uzunlarını üretebiliyor. Nitekim bir ortaokul öğrencisi, arkadaşının babası için protez el üretti.

Manisa’nın Saruhanlı ilçesinde yaşayan 7’nci sınıf öğrencisi 13 yaşındaki Enes Çalışkan, 3 yaşındayken her iki elini bileklerinden kaybeden okul arkadaşının babası Erdinç Demirdöğen (40) için hayal olanı gerçekleştirdi. Okulun laboratuvarında arkadaşının babası için kol üreten Enes, diğer çocukkara da ilham kaynağı oldu.

Yukarıdaki örnekler aslında hiç de zor olmayan bu teknoloji, hayatları kolaylaştırdığı, uzvunu kaybeden insanlara umut olduğu, bu teknolojiyi kullanmak için yaşın önemli olmadığını ispatlıyor.

GELECEĞİ ÇOCUKLAR ŞEKİLLENDİRECEK

Geleceği çocuklar ve gençler şekillendirecek. Zira yetişkinlere oranla daha fazla toplumcu ve yardımlaşma duygusuna sahip olan çocukların, teknoloji kullanmaları teşvik edilmeli. Rekabet duygusuna sahip olan, pazarın ihtiyaçlarına göre hareket eden ve maddi sakıncaları gözeten yetişkinlerin yenilikleri toplumda maddiyatla yer bulacak. Nitekim santrifüj örneğinde olduğu gibi. LOC’un gelişmesi ve geliştirilmesi ile öilyonlarca dolarlık sağlık ekipmanları üreten firmalar bir gün yok olma tehlikesi ile karşı karşıya kalacak.

Gençlerin ve çocukların yetişkinlerin aksine maddi kaygılar gütmeden ve gelir beklemeden adımlarını toplumun ihtiyaçlarını göre atıyor. Manisalı Enes’in yaptığı gibi. Ya da Düzce Bilim ve Sanat Merkezi öğrencisi olan Elif İnce gibi gençler geleceği şekillendirecek.

Elif İnce’nin 2018 yılında kanser teşhisi koyulan babası kemoterapi tedavisi görmeye başladı. Tedavi ilerledikçe İnce'nin babasının damarları inceldi ve sağlık çalışanları, damarlarını bulma konusunda zorluk yaşadı. Baba İnce ise acı çekmeye başladı. Elif İnce de babasının bu durumu karşısında damarların daha kolay bulunması için cihaz geliştirmeye karar verdi. İnce, tamamen amatör malzemelerle yaptığı cihaz sayesinde vücutta incelen damarlar dahil tüm damarları görüntülemeyi başardı.

Elif İnce, geliştirdiği cihazı gözlük olarak tasarlamak istediğini de belirterek, "İlerleyen aşamalarda bunu taşınabilir ve gözlük haline getirmeyi planlıyoruz. Çünkü şu hali ile benim elime odaklı ve ben bunu hareket ettiremiyorum ama ileride gözlük haline getirdiğimde birebir hastanelerde kullanılabilecek. Özellikle onkoloji ve çocuk bölümlerinde kullanılmasını istiyoruz. Çünkü kanser hastalarında damarlar inceldiği için hemşireler damarları bulmakta zorluk çekiyorlar. Çocuklarda da vücut gelişimleri bizim seviyemizde olmadığı için hem çocuklar acı çekiyor hem de hemşirelerin üzerine yük biniyor. Kim olursa olsun karşısındaki insanın acı çekmesini istemez. Biz de istemiyoruz, o yüzden bu projeyi geliştirdik" diye konuştu.