Teknoloji savaşında ikinci perde: Facebook-Huawei karşı karşıya

ABD ile Çin arasında uzun süredir devam eden ticaret savaşı, Google'ın Huawei ile donanım, yazılım ve teknik hizmetler alanında iş yapmayı ertelemesinin ardından yeniden kızışmıştı. Sular henüz durulmamışken, Çin’e bir başka hamle de sosyal medya devi Facebook'tan geldi ve iki ülke arasında devam eden ticaret savaşı yeni bir boyut kazanarak adeta teknoloji savaşına dönüştü.

Dünya piyasalarında son dönemde yaşanan durgunluğun ve güvensizliğin en büyük nedenlerinden biri şüphesiz ki Amerika Birleşik Devletleri (ABD) ile Çin arasında süren ticaret savaşı. ABD'nin, dış ticaret açığını kapatmak için ilk olarak Mart 2018'de Çin'den ithal edilen güneş panelleri ve alüminyuma uygulanan gümrük vergilerini arttırması ile başlayan ticaret savaşı, zaman içinde karşılıklı vergi artışları ile kızıştı. ABD Başkanı Donald Trump’ın anlaşmazlığa düştüğü her ülke ve kurum gibi ABD’nin yaptırımlarından nasibini alan son kurum ise, Çinli Huawei teknoloji şirketi oldu.

Trump geçtiğimiz dönemde kara listeye alınan şirketlerin Amerikan firmaların geliştirdiği teknolojiyi kullanamayacağını açıklamıştı. ABD’nin kara listesine giren şirketlerden biri de Huawei oldu. Söz konusu kararın ardından Google şirketi de, Huawei ile donanım, yazılım ve teknik hizmetler alanında iş yapmayı askıya aldığını ve Huawei marka telefonların Android güncellemelerini sınırladığını açıkladı.

Google’nin bu sürprizinin ardından ABD ile Çin arasında yaşanan gerginlikler, iki ülke arasındaki ticaret savaşını yeniden alevlendirerek yeni bir boyut kazandırdı. Söz konusu gelişmelerin ardından Silikon Vadisi'nin diğer dev şirketlerinden de buna paralel adımlar gelmeye başladı. Google'ın yanı sıra Intel, Broadcom, Qualcomm ve Xilinx gibi ABD'li dev teknoloji şirketleri, Huawei ile olan ilişkilerini askıya aldıklarını ve ürün tedariki sağlamayacaklarını açıkladı.

ABD yaptırımlarını geri çeker mi?

Washington yönetimi, geçtiğimiz günlerde her ne kadar Huawei'ye uyguladığı yaptırımların 90 günlüğüne ertelendiğini duyursa da, her iki taraftan da sert açıklamalar gelmeye devam ediyor. Belirlenen 90 günün ardından, Huawei cihaz satın alacak kullanıcıların Google servislerinden yararlanamayacağı öngörülüyor. Bu sebeple Huawei'nin, yakın gelecekte çıkartacağı ürünlerinde kendi yazılım ve donanımının olması bekleniyor.

2018’in verilerine göre yılın ilk çeyreğinde Huawei, 60 milyon adet akıllı telefon satış rakamıyla ABD'li Apple'dan 17 milyon fazla satış gerçekleştirmiş görünüyor. Bu rakamlara göre geçmiş yıllara nazaran satışlarını yüzde 50 oranında arttırmış olan şirketin, pazar payını da yüzde 17'ye çıkardığı biliniyor. Söz konusu dönemde Apple'ın telefon satışları, yüzde 20 düşerek 42 milyona, pazar payı da yüzde 14'ten yüzde 12'ye geriledi. Son yılların en çok satış yapan akıllı telefon markaları arasına da,  Çinli üreticiler ön plana çıktı.  En çok satış yapan ilk 5 marka arasında, dünyanın en büyük ikinci akıllı telefon üreticisi olan Huawei'nin yanı sıra Çinli Xiaomi ve Oppo markaları da bulunuyor.

Konunun uzmanları, ABD'nin bir süre agresif tutumunu devam ettireceğini ancak bu tavrını uzun vadede sürdüremeyeceğinin altını çiziyor. Google ve diğer ABD'li teknoloji şirketlerinin, Huawei'yi kaybetmemek için adımlar atacağı savunuluyor. Türkiye ve dünyadaki mevcut Huawei kullanıcılarının yaptırım sonrası ortaya çıkan gelişmelerden etkilenmeyeceği de açıklığa kavuşan bir diğer konu. ABD'nin yaptırımlarının nihai hedefi Huawei markasına karşı bir ön yargı oluşturmak ve tüketicileri alternatif markalara yöneltmek gibi görünüyor.

İkinci hamle Facebook’tan

Harvard Üniversitesi öğrencisi Mark Zuckerberg tarafından 2004’de kurulan Facebook, yeni Huawei telefonlara Facebook, WhatsApp ve Instagram uygulamalarının yüklenmeyeceğini açıkladı. Edinilen bilgilere göre Huawei telefonları ile uygulamaları hali hazırda kullanmakta olan kullanıcılar söz konusu durumdan etkilemiyor. Yapılan açıklamaya göre, Huawei telefonu ile bu uygulamaları geçmişte indirmiş olan kullanıcılar, uygulamaları kullanıp güncelleme almaya devam edebilecek.