Teknoloji hayvanlar içinde yararlı mı?

Gelişen teknolojinin meyvesi olan sanal gerçeklik (vr) gözlükleri birbirinden farklı alanlarda kullanılmaya başlandı. İnsanların üzerinde farklı etkiler bırakan teknoloji hayvanlarda da çok farklı etkilere sahip. Sanal gerçeklik gözlüğü takılan ineklerin süt üretimi ve kalitesi yükseldi.

Elimizdeki teknoloji sayesinde sanal gerçeklik ürünlerinin daha çok başında olduğumuzu söyleyebiliriz. Yeni yeni evlerimize girmeye başlayan bu teknoloji, insanlarda olduğu kadar hayvanlar üzerinde de etkisini gösterdi.


16

Rusya'da VR gözlüğünün ineklere takılmasıyla süt üretiminde kayda değer bir artış yaşandığı ortaya çıktı.Rusya'da çiftçiler, ineklerin verdiği süt miktarını artırmak için yeni çözümler arıyor ve VR (sanal gerçeklik) gözlüğü, bu çözümlerin sonuncusu oldu. Daha da ilginci, çiftçiler yaptıkları denemelerde aradıklarını buldular. Moskova yakınlarında bulunan bir çiftlikte ineklere takılan sanal gerçeklik gözlükleri, kısa sürede meyvesini verdi.

26

VR gözlüğü takan inekler, kendilerini bir yaz günü uçsuz bucaksız çayırlarda, çimlerin üzerinde buluyor. Bu görüntüleri 'büyük bir iştahla' seyreden ineklerin duygusal açıdan iyileşme göstermesi doğrudan süt üretimine yansıyor. 


Araştırmada, hayvanların gözlerine göre ayarlanmış bir VR gözlüğe, simüle edilmiş bir yaz günü manzarasıyla, sade bir çiftlikten çok daha hoş bir manzara yansıtıldı.


46