Teknoloji devlerinin logosundaki mesajlar

Markaların zihinlerimizde kalıcı bir etkisi var. Teknoloji ya da herhangi bir sektörde her marka kendi rakiplerinden ayrı olmak ister. Böylece kendi müşteri tabanına sahip olurlar ve bunu yapmak için kendi kimliklerini yaratıp, logolara önemli bir rol koyarlar.

Logolar kolayca ifade edilebilen grafik külçelerine damıtılmış fikirlerdir ama basit oldukları için, fazla bir şeyleri olmadığı anlamına gelmez. Aslında, en iyi logolar genellikle basit olan logolardır. Bu basitlik dışında bir yazı biçimi veya resimsel gösterimlerle bazıları daha karmaşıktır ancak inkar edemeyeceğiniz bir şey, bir logonun arkasındaki anlamın, markanızın neyle ilgili olduğunu müşterisine bildirmesidir.

Birçok insan bu logoların ne anlama geldiğini, hatta en sevdiği markaların bir kısmını temsil ettiği gerçeğini düşünmez. Fark edilmeyen taraf birçok ünlü sembolün içinde veya arkasında gizli bir anlamı olduğu gerçeğini ifade edebiliriz. Aynı zamanda modern dünyanın en yaygın sanat biçimlerinden biridir ve daha önemlisi büyük tüketici manzarası galeri alanıdır .Grafik tasarımcıları, birçok bilgiyi yalnızca birkaç görsel öğeye sığdırmanın yaratıcı yollarını bulmakla görevlidir. Bazen bu mesajlar o kadar ustaca işlenir ki onları ilk, ikinci ve hatta üçüncü seferde bile farkedemezsiniz.

Amazon online alışveriş söz konusu olduğunda dünyada bir numaralı güç merkezidir ve logoları bunu yansıtmaktadır. Logosundaki sarı ok 'a' harfinde başlar ve 'z' harfinde biter ve her şeyi a'dan z'ye sattıklarını belirtir. Ok aynı zamanda bir gülümsemeyi temsil eder, ok ucu stilize bir gamze veya gülümseme çizgisidir. Gülüş, insanların Amazon ile alışveriş yaptıklarında hissettikleri mutluluğu ifade eder.

Apple logosu Isırılan bir elmanın görüntüsüdür.Basit ve yalındır.Logonun sembolizmi ile ilgili birkaç teori var. Mevcut Apple logosu modern ve gelişmiş bir versiyonudur. İlk Apple logosu Newton'un bir elma ağacının altında otururken düşen elmayı tanımlar. ikinci logosu (gökkuşağı Apple) Newton'un prizma çalışmasından elde edildi. Bazı insanlar logonun dolaylı olarak Adem ve Havva'nın yasak meyvesini sembolize ettiğini düşünüyor. Diğer bir teori ise günümüz bilgisayarının temellerini atan adam olan Alan Turing'e bir övgü olmasıdır. Alan Turing çalışmaları nedeniyle tanınmıyordu, zaman zaman eşcinsel olduğu için aşağılanıyordu ve kararsızlıkla hapse giriyordu, bu yüzden siyanürle zehirlediği bir elmayı ısırdı bu hikaye atıfta bulunulduğunu savunan kişi sayısı yadsınamaz kadar az değil.Bir başka teori ise  logodaki ısırığın bilgisayar terimi 8 bayt veya ikili bilgiyi ifade ettiğine inanıyor.

Korece'de, Samsung kelimesi “üç yıldız” anlamına geliyor.Samsung logosunda elips, evreni temsil eder, mavi renk gökyüzü ve okyanustur ve sınır çizgisine göre ayarlanan 'S' ve 'G' Samsung'un dünyaya bağlı olduğu anlamına gelir.

Google logosu yüzeyde renkli bir fontta sadece şirketin adı yazılmış oldukça basit görünebilir, ancak renkleri eklemeye başladığınızda, bir şeyin biraz dengesiz olduğunu fark edebilirsiniz.Google logosu kırmızı, sarı ve mavi olmak üzere üç ana rengi kullanır ve daha sonra tüm ana renk düzenini pencereden fırlatan sonun yanında yeşil “L” vardır. Yeşil renk, kullanıcıya Googleʼın diğer şirketlerden biraz daha benzersiz, biraz farklı olduğunu göstermenin bir yolu olarak eklenmiştir. Dört renkli şema, Google'ın bekleneni yapan bir marka değil, yenilikçi olduğu yönündeki hırsını işaret ediyor.

Windows logosu 4 bölmeli gerçek bir pencereyi ifade eder.Her bölmenin farklı bir renge sahip olduğunu görebilirsiniz (turuncu kırmızı, yeşil, mavi). Bu oluşan 4 renk, kurumun bir bölümünün veya ürün simgesini ifade eder.Açık Mavi, bilgisayarınızda yaptığınız her şeyin arka planı olan Windows'tur. Turuncu Microsoft'un Office ürünleridir. Kırmızı, Office'in işlerin iyi ve hızlı bir şekilde yapılması anlamına gelir.Yeşil, Microsoft Gaming maksimum eğlence anlamını taşır.

Sony Visual Audio Intelligent Organizer adlı Sony Vaio, teknolojisi ile dünya çapında tanınıyor, ancak herkes logosunun arkasındaki anlamı bilmiyor. Vaio, analog ve dijital teknolojilerin ürünlerinde entegrasyonunu temsil ediyor. 'Va' harfleri analog bir dalga gibi görünürken, 'io' 1 ve 0 sayılarına benzer, bir dijital sinyali veya ikili kodu temsil eder.

LG dünya çapında tanınır ve çoğu insan logo işaretindeki 'L' ve 'G' harflerini tanır. Yine de çoğu insanın anlamadığı şey, bu harflerin aslında bir yüz yaratmaya yardımcı olduğu. 'L' burnu, 'G' ise yüzün kalanını oluşturur. Bu, markaya bir insan unsuru verir ve onu daha davetkar ve ulaşılabilir hale getirir.

IBM'in ünlü logosu dünya çapında tanınmaktadır. Harf formlarından geçen beyaz çizgiler, harflerin alt bölümlerinde eşitliği temsil eden eşit işaret yansıması verir.

Mavi renk, teknoloji şirketi logoları arasında her yerde bulunur. Mavi, tüm teknoloji şirketlerinin taşımayı hedeflediği değerleri, güven ve güvenliği ifade eder.Teknoloji logo tasarımı yarışmalarının yüzde 59'u başvuruların mavi olmasını istiyor.Oysa Facebook çağrışımlarından dolayı maviyi renk tonu olarak seçmedi. Aksine bir teoriye göre, CEO Mark Zuckerberg kırmızı-yeşil renk körlüğüne sahip. “Mavi benim için en zengin renk - tüm mavileri görebiliyorum” diye açıklıyor.

Japonca'da ilk heceli sesler "Ji" olarak kullanmıştır.Logonun 1962 versiyonu siyah beyaz Japon hiyeroglifleri içeriyordu. On yıl sonra, sırasıyla “barış” ve “tutku” anlamına gelen mavi ve kırmızı renkler eklendi.“J” ve “i” harflerinin üzerinde görülebilen sonsuzluk simgesi sonsuz olasılıkları temsil eder. Aynı tasarım öğesi aynı zamanda “dünya” ve “güneş” için bir semboldür. Şirket bu logoyu kullanarak, evrendeki genişlemesini vurgulamak istedi.

Dell logosunda, Dell'deki "E" nin yan olduğunu görürsünüz, nedeni ise Şirket kurucusu Michael Dell'in “dünyayı kulağına çevirme” isteğini temsil ediyor.

Dijital bir pazarlama ve web çözümleri şirketi olan Greenlabs, logosu olarak bir ağaç kullanmaktadır. Bu, markalarının 'yeşil' yönünü vurguluyor,ağacın tacı aslında çalışanlarının zekasını temsil eden bir beyindir.

Googleʼın resim düzenleyicisi Picasaʼnın ilginç bir logo markası var. İlk bakışta basit bir kamera deklanşörü gibi görünüyor, ancak deklanşörün ortasındaki negatif alan aslında bir ev oluşturuyor. Bunun nedeni Picasa'nın tüm fotoğraflarınız için 'ev' olarak kabul edilmesi ve İspanyolca'da casa'nın ev anlamına gelmesidir.

Accenture, kariyerimizin işimizden daha önemli olduğuna inanıyor. Accenture, sıradan bir İş yapmak yerine kariyerimizi besler anlamında büyüktür simgesini kullanmıştır.

Huawei çiçek şeklinde bir logo kullanıyor, bunun anlamı yaprakları cömert ve lüks anlamı taşıyan Hua hecenin bir sembolüdür. Wei'nin ikinci hecesinde ise başarı veya eylem anlamında.Böylece Huawei logosu, yükselen veya övünen başarıyı sembolize ediyor.

Cisco kelimesini harf arasındaki bağlantı çok azdır. "Cisco", şirketin başlangıcını gördüğü şehir olan San Francisco'dan türemiştir.Cisco'nun logosundaki mavi dikey çizgiler toplu olarak San Francisco'nun Golden Gate Köprüsü'nü andırıyor.Cisco kurucuları, şirkete kaydolmak için Sacramento'ya gittikten sonra logoya karar verdiler.