ABD teknik resesyon mu yaşıyor?

ABD'de yılın ilk çeyreğinde gerçekleşen daralma, ikinci çeyrektede de devam etti. Biden, "FED enflasyonu düşürmek için uğraşırken ekonominin yavaşlaması sürpriz değil" dedi.

ABD ekonomisinde yılın ilk çeyreğinde görülen daralma, ikinci çeyrekte de devam etti. ilk çeyrekte yüzde 1,6 olan daralma, ikinci çeyrekte yüzde 0,9 olarak açıklandı.

Beklentinin üzerinde gerçekleşen daralma nedeniyle resesyon endişesi yeniden gündeme geldi. Verilerin açıklanmasının ardından borsada da düşüş yaşandı.

ABD Başkanı Joe Biden, verilere ilişkin yazılı açıklama yaparak istihdam piyasasının tarihi bir zirvede olduğunu söyledi. Covid salgının getirdiği süreci hedef gösteren Biden, "Doğru yoldayız ve bu geçiş sürecinden daha güçlü ve güvenli bir şekilde çıkacağız" dedi.

Biden ayrıca, "ABD Merkez Bankası (FED) enflasyonu düşürmek için uğraşırken ekonominin yavaşlaması sürpriz deği" ifadelerini kullandı.

ABD Maliye Bakanı Janet Yellen, yılın ikinci çeyreğinde daralmanın kaçınılmaz bir yavaşlamaya sürükleyeceğini, ancak ekonominin gücünü korumaya devam ettiğini dile getirdi.

Yellen, "Amerikalılar için resesyon tanımı aynıdır. İş kayıpları, toplu işten çıkarılmalar, iş yerlerinde kapanmalar, özel sektör faaliyetlerinde zayıflama, aile bütçelerinin baskı altında kalması, ekonominin zayıflaması gibi durumlar. Fakat şu anda gördüğümüz durum bu değil" açıklamalarında bulundu.

Merkez Bankası'nın gerçekleştirdiği 75 baz puanlık artış, yıl sonuna kadar artışların durmayacağını gösterdi. Beyaz Saray ise ABD ekonomisinin güçlü olduğunu ve resesyon beklenmediğinin altını çizdi.

RESESYON NEDİR?

Resesyon, bir ülkedeki ekonomik faaliyetlerin "en az altı ay" süreyle gerileme yaşaması ve bu gerilemeyle reel gayri safi yurtiçi hasılanın düşmesidir. Ekonomik faaliyetlerde negatif yönde duraklamaların yaşanması ve duraklamaların istikrarlı bir seyir izlemesi sonucunda 6 aylık (iki çeyrek) dönemde daralma gerçekleşmesine "teknik resesyon" denir. Uzun resesyonlar "ekonomik çöküş" olarak da nitelendirilir.