Dünya TB2’lere karşı birleşiyor

Kanada’dan önce Bayraktar TB2’de kullanılan kamera sistemi MX15’in imalatçısı Westcam, ardından da Rotax 912 motorlarında getirilen ambargonun ardından Baykar Savunma Genel Müdürü Haluk Bayraktar sosyal medya hesabı üzerinden bir açıklama yaptı. Bayraktar, “%93 yerlilik ve hiçbir kritik parçada bağımlı olmaksızın dünyaya ihraç ettiğimiz en ileri teknolojik SİHA’lara sahibiz.” Dedi…

TB2 Bayraktar SİHA'larının işgal altındaki Azerbaycan tarafından Karabağ'ı kurtarmak için Ermeni güçlerine karşı kullanılması sonrası motor ve kamera sistemleri için Kanada hükümeti ambargo kararı aldı. Baykar Genel Müdürü Haluk Bayraktar, tarafından yapılan açıklamada yüzde 7 mesajı verilmesi dikkat çekti.

19

10 YIL ÖNCE ABD PREDATOR İHA’YI PARASIYLA BİLE BİZE SATMADI!

Baykar Genel Müdürü Haluk Bayraktar Twitter hesabından yaptığı açıklamada, "Bugün %93 yerlilik ve HİÇBİR KRİTİK PARÇADA BAĞIMLI OLMAKSIZIN dünyaya ihraç ettiğimiz en ileri teknoloji SİHA'lara sahibiz. Şimdi hedef kalan %7..." diyerek anlamlı bir mesaj verdi.

29

MOTORLAR ASKERİ AMAÇLA SİPARİŞ EDİLMEDİ İDDİASI!

Kanada merkezli Bombardier Recreational Products şirketi, Dağlık Karabağ'da Türk yapımı insansız hava araçlarında kendi motorlarının kullanıldığı iddialarının ardından Kanada hükümetinin baskısıyla "Motorları amaçları dışında kullanan ülkelere sevkiyatı askıya aldık." açıklamasında bulunmuştu .

Kanadalı Bombardier Recreational Products (BPR) Kıdemli Başkan Yardımcısı ve Sözcüsü Martin Langelier, "Kısa süre önce Rotax motorlarının askeri İHA'larda kullanıldığından haberdar olduk ve derhal kapsamlı bir soruşturma başlattık. Bununla birlikte motorları amaçları dışında kullanan ülkelere sevkiyatı askıya aldık" dedi. Langelier, Rotax'taki tüm motorların yalnızca sivil amaçlar için üretildiğini ve sertifikalandırıldığını sözlerine ekledi. 

49