Bayraktar TB2 İHA’lar Erzurum’da

Baykar Savunma tarafından üretilen Bayraktar TB2 SİHA sistemleri Erzurum Havalimanı’na konuşlandırıldı…

İlk olarak Mart 2020’de Erzurum’da, terörle mücadele kapsamında güvenlik güçlerince kullanılan Bayraktar TB2 SİHA’ların konuşlandırılacağı ifade edilmişti. İç güvenlik operasyonları kapsamında Jandarma Genel Komutanlığı ve Emniyet Genel Müdürlüğü’nce yürütülen operasyonlarda güvenlik güçlerinin kullanımına sunulan silahlı ve silahsız insansız hava araçlarının (SİHA) iniş ve kalkış yapacağı bir merkezin Erzurum Havalimanı’na kurulacağı kamuoyuna yansımıştı.

24 Kasım 2020 günü sabah saatlerinde Emniyet Genel Müdürlüğü’ne ait Bayraktar TB2 SİHA sistemi akıllı mühimmat yükü olmaksızın Erzurum Havalimanı’na iniş gerçekleştirdi. Bayraktar TB2 SİHA platformu kısa mesafede inişi tamamladıktan sonra taksi yaparak hangara gitti.

 Erzurum Valisi Okay Memiş bahse konu merkezle ilgili açıklama yapmış ve sadece Erzurum’da değil bölgede hizmet verecek şekilde merkezin yapılandırıldığını ifade etmişti. Memiş açıklamasında, “Erzurum’da da Emniyet Genel Müdürlüğüne bağlı bir İHA ve SİHA merkezi kuruluyor. Erzurum Havalimanı’nda çalışmalar devam ediyor. İnşallah yakın bir süre içerisinde de sonlandırılacak. Böylece kendi bölgemizde rahat edeceğiz. Sadece Erzurum’a değil bölgeye de hitap eden bir hizmet tesis edilmiş olacak.” İfadelerine yer vermişti.

Erzurum Havalimanı’nda kurulan Emniyet Genel Müdürlüğü’ne bağlı S/İHA merkezindeki son durumu incelemek üzere Emniyet Genel Müdürü Mehmet Aktaş da yakın bir zaman önce merkeze bir ziyaret gerçekleştirmişti.