Tayvan F-16 teslimatının hızlandırılmasını istiyor

ABD’nin Tayvan’a göndereceği yeni nesil F-16 savaş uçaklarının teslimatını hızlandırmanın yollarını aradığı öne sürüldü.

ABD’nin Tayvan’a göndereceği Lockheed Martin tarafından üretilen yeni nesil F-16 savaş uçaklarının 2026 yılının sonunda teslim edilmesi planlanıyor. Ancak iddialara göre Tayvanlı yetkililer, Çin tehdidinin artması nedeniyle teslimatın öne çekilmesini istedi.

Reuters haber ajansına konuşan yetkililer, F-16 uçaklarının Tayvan’a daha kısa sürede teslim edilmesi için çalıştıklarını bildirdi.

Üst düzey Tayvanlı bir yetkili ise Tayvan hükümetinin ABD Başkanı Joe Biden yönetimine uçakların daha teslimatını hızlandırma isteğini özel olarak ilettiğini dile getirdi.

Çin savaş uçaklarının sık sık Tayvan hava sahasına girmesiyle Tayvan’ın eski model savaş uçakları da karşılık vermek zorunda kalıyor. Böylece uçaklara daha fazla aşınma ve yıpranma meydana geliyor.

Geçen yıl mart ayında açıklama yapan üst düzey bir Tayvanlı yetkili, Tayvan ordusunun her Çin uçağına müdahale etmeyi bıraktığını söylemişti.

Tayvan, 2019'da onaylanan 8 milyar dolarlık bir anlaşma kapsamında 66 adet yeni geliştirilmiş F-16 C/D Block 70 uçağını teslim alacak ve Asya'nın en büyük F-16 filolarından birine sahip olacak. 2026 yılına kadar Tayvan’daki eski model uçaklar da dahil olmak üzere 200’ün üzerinde F-16 bulunacak.