Tayvan’da seçimi Tsai Ing-wen kazandı

Tayvan’ın ilk kadın Cumhurbaşkanı Tsai Ing-wen, cumartesi günü gerçekleştirilen seçimde, yeniden cumhurbaşkanı olarak seçildi. Çin bu seçimin, Tayvan'ın Anakara Çin'in bir parçası olduğunu değiştirmeyeceğini belirtti. Çin neden böye bir çıkışta bulundu?

Mevcut Cumhurbaşkanı Tsai Ing-wen cumartesi günü yapılan genel seçimi yüzde 57 oy alarak önde tamamladı. En yakın takipçisi Çin yanlısı Han Kuo-yu yüzde 38,6’da kaldı.

Han Kuo-yu

 

Çin karşıtı politika izleyeceğini ifade eden Tsai Ing-wen’in seçimi kazanması, Çin Halk Cumhuriyeti’nde rahatsızlığa neden oldu. Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Geng Şuang, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, "Orada ne olursa olsun, hiçbir şey Tayvan'ın Çin'in bir parçası olduğu gerçeğini değiştiremez. Dünyada bir tane Çin var ve Tayvan o Çin'in parçasıdır. Tayvan sorunu da Çin'in iç meselesidir" ifadelerini kullandı.

Geng Şuang

 

TAYVANLILAR KAYGILI

Seçimden sonra zafere konuşması gerçekleştire Tsai, “Tayvan, demokratik bir hayata ne kadar bağlı olduğunu ve ne kadar kendi milletine değer verdiğini tüm dünya gösteriyor” açıklamasında bulundu. Konuşmasının devamında yine Çin’e değinen Tsai, bu kararla birlikte Çin’in Tayvan’ı güç kullanarak tehdit etmekten vazgeçmesi gerektiğini belirtti.

Pekin hükümeti bir süredir Tayvan’a askeri, siyasi ve ekonomik baskı uygulayarak Tsai’nin seçimi kazanmasını kolaylaştırdı. Hong Kong’da bir türlü dinmeyen olaylar ve Çin’in Uygur Müslümanlarına uygulamış olduğu asimilasyon politikası Tayvanlıları daha da endişelendirdi ve Tsai yüzde 57’lik bir oranla yeniden cumhurbaşkanı oldu.

ÇİN NEDEN ENDİŞE DUYUYOR?

Tsai’nin kazandığı seçim, Çin-Tayvan ilişkilerinin geleceğini ve Washington-Pekin arasındaki hassas bağları etkileyecek.

Çin Halk Cumhuriyeti için Tayvan’ın Anakara Çin ile birleşmesi, uzun vadeli bir hedef ve seçimi milliyetçi kanat kazansa dahi Pekin yönetimi askeri ve ekonomik güç kullanmaktan vazgeçmeyecek.

Washington yönetimi, özellikle Donal Trump ve Kongre, Çin’in büyüyen gücünden ve iddiasından endişeli. Bu durum Washington’un yasa çıkararak Tayvan ile ilişkilerin güçlendirilmesine ve askeri yardım noktasında istekli davranmasına yol açabilir.

Bazı analistler ABD ve Çin arasındaki güç yarışı ve çatışmanın Tayvan’ı iki süper güç arasında bir güç mücadelesi alanına dönüştürebileceği konusunda uyarılarda bulundu.

Halihazırda Amerika Birleşik Devletleri, Çin’in Pasifik bölgesindeki etkisini dengelemek için Tsai yönetimi altındaki Tayvan ile askeri bağlarını güçlendirmek için girişimde bulunmuştu.

Kendisini yakın gelecekte zor bir seçim bekleyen Tayvan, ABD ile ilişkilerini güçlendirerek en büyük ekonomik partneri ve güvenlik tehdidi Çin ile çatışsa da Çin ile yakın ilişkiyi seçerek bağımsız ülke olmaktan vazgeçişin ilk adımını atsa da yapmış olduğu her seçim bölgedeki tansiyonun daha da yükselmesine neden olacak.