Teknoloji devleri Tayvan için aşı alacak

Dünyanın önde gelen teknoloji üreticilerinden Foxconn ve TSMC, Tayvan için 10 milyon doz Covid-19 aşısı satın alacağını açıkladı.

Tayvanlı iki büyük teknoloji şirketi Foxconn ve TSMC, Tayvan için 350 milyon dolar değerinde BioNTech aşısı alacağını duyurdu.

Tayvan, uzun bir süredir Covid-19 salgını için Almanya’dan BioNTech aşısı satın almaya çalışıyor. Ancak Çin ile tansiyonun yükselmesi nedeniyle Pekin yönetiminin aşı anlaşmasını engellediğini iddia ediyor.

Özerk adanın kendi toprakları olduğunu iddia eden Çin ise söz konusu suçlamaları reddediyor.

Foxconn ve Taiwan Semiconductor Manufacturing Co'nun (TSMC) her birinin beşer milyon doz aşı satın aldığı anlaşma çerçevesinde elde edilen aşılar Tayvan hükümetine teslim edilecek.

Foxconn'un milyarder kurucusu ve başkanı Terry Gou, Facebook sayfasında Pekin'in görüşmelere müdahale etmediğini yazdı.

Tayvan hükümeti, koronavirüs aşı programını hızlandırmak için halktan yoğun bir baskıyla karşı karşıya kaldı. Bunun üzerine Foxconn ve TSMC'nin kendi adına aşı almak üzere anlaşma yapmasına ve hükümete teslim etmesine izin verdi.

Tayvanlı büyük bir Budist grup olan Tzu Chi Vakfı da Tayvan için Covid-19 aşısı satın almaya çalışıyor.

ABD ve Japonya ise adanın aşı programını hızlandırmasına yardımcı olmak için Tayvan'a yaklaşık 5 milyon Covid-19 aşısı dozu bağışladı.

Tayvan nüfusunun sadece yüzde 0,3'ü tamamen aşı oldu. Tayvan Devlet Başkanı Tsai Ing-wen, hükümetin temmuz ayı sonuna kadar nüfusunun yüzde 25'ine en az bir doz aşı yapmayı hedeflediğini söyledi.