Tayvan Başbakanı William Lai'den seçim öncesi önemli bir hamle geldi

Tayvan Başbakanı William Lai, 2024 yılının Ocak ayında düzenlenecek cumhurbaşkanlığı seçimlerini kazanması takdirde, başkan yardımcısı olarak 52 yaşındaki üst düzey diplomat Hsiao Bi-khim’i görevlendireceğini duyurdu. Önümüzdeki günlerde resmi açıklama yapılacak.

Tayvan’da 2024 cumhurbaşkanlığı seçimleri için adaylığını açıklayan William Lai, başkan seçilmesi durumunda Tayvan'ın eski ABD büyükelçisi Hsiao Bi-khim’i başkan yardımcısı olarak görevlendireceğini açıkladı.

İktidarda bulunan DPP adayı ve 13 Ocak seçimleri için öncü durumunda William Lai, 52 yaşındaki Hsiao’nun bu görev için en doğru kişi olduğunu söyledi.

Tayvan Dışişleri Bakanlığı, başkan yardımcılığı görevi için adı geçen Hsiao’nun istifasının kabul edildiğini duyurdu.

Hsiao’nun bu görev için en doğru kişi olduğunu belirten Lai, “Bi-khim'in bugün Tayvan'ın diplomatik çalışmaları söz konusu olduğunda kesinlikle mükemmel bir insan olduğuna ve ülkemizde nadir görülen bir diplomatik yetenek olduğuna inanıyorum. Bi-khim ile birlikte, halkın fikir birliğini sağlamak, seçimi kazanmak için tüm güçleri birleştirmek ve Tayvan'ın istikrarlı bir yolda büyümeye devam etmesine izin vermek için son 50 günde başarılı olacağımızdan eminim” ifadelerini kullandı.

Çin, William Lai'nin ABD'ye düzenlediği kısa ziyaretten döndükten sonra Ağustos ayında Tayvan çevresinde askeri tatbikatlar gerçekleştirdi. Çin ordusu, tatbikatlarının "Tayvan ayrılıkçı güçlerinin bizleri kışkırtmak için dış güçlerle işbirliği yapmalarına karşı ciddi bir uyarı" olduğunu vurguladı.

Hsiao Bi-khim, 2020 yılında Taipei'nin fiili ABD büyükelçisi oldu ve Washington ile Pekin arasındaki jeopolitik gerilimler sırasındaki diyaloglarda usta ve önemli bağlantıları olan bir diplomat olarak kabul ediliyor.

Hsiao, Tayvanlı bir babanın ve Amerikalı bir annenin çocuğu olarak Japonya'da doğdu ve başlangıçta o zamanki Başkan Chen Shui-bian'ın ofisinde, DPP'den parti milletvekili olarak görev aldı.