Tayvan'dan Çin'i kızdıracak hareket

Çin’in diplomatik ve ticari baskısından kurtulmaya çalışan Tayvan, Litvanya’ya yatırım yapmak için 200 milyon dolarlık fon kuracağını açıkladı.

Litvanya’nın ülkesinde Tayvan büyükelçiliği açılmasına yeşil ışık yakmasının ardından iki ülke arasında ticari bağlar da güçlendiriliyor. Taipei hükümeti, Litvanya’da yatırım yapmak üzere 200 milyon dolarlık fon kuracağını bildirdi.

Tayvan, ilk yatırımını bu yıl içinde yapmayı hedeflediğini ve paranın ulusal kalkınma fonu ve merkez bankası tarafından garanti edildiğini açıkladı.

Çin’in diplomatik ve ticari baskısından kurtulmaya çalışan Tayvan’ın bu hamlesi üzerine Pekin hükümetinin tepkisi de gecikmedi. Çin, Litvanya ile diplomatik ilişkileri düşürdüğünü açıkladı.

"Tek Çin" politikası doğrultusunda Tayvan'ı kendi toprak parçası olarak gören Çin, ülkede işgal endişesi yaratıyor. AFP'de yer alan bir haber, Tayvan askeri birliklerinin Çin ile olası bir kent savaşı için simülasyon yaptığını aktardı.

Kentsel savaş, Tayvan ordusu için giderek daha önemli bir eğitim konusu haline geldi. Ordu Piyade Okulu'nda eğitmen olan Kiwi Yang, Tayvan'ın 23 milyonluk nüfusunun çoğunun şehirlerde yaşadığını belirterek, "Tayvan'ı korumak için gelecekteki bir şehir savaşı olacak. Çin birliklerinin savaş planları önce kıyı kasabalarından işgal ve çıkarma olacak, daha sonra çatışmalar daha kalabalık yerleşim ve ticaret alanlarına ve son olarak da dağlık köylere doğru ilerleyecek" dedi.