TSMC Başkanından çarpıcı açıklama: Çin işgal gerçekleştirirse, fabrika çalışmaz hale gelir

Başta Apple olmak üzere dünyanın en büyük çip tedarikçisi “TSMC Başkanı” Mark Liu ; Çin Tayvan’a bir işgal gerçekleştirirse, çip fabrikası “ çalışamaz hale gelir” dedi. Böyle bir işgal söz konusu söz olursa tüm dünya kaybeder, ifadelerini ekledi.

ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Pelosi, Çin'in tüm itirazlarına rağmen Tayvan ziyaretini gerçekleştirdi. Pelosi'nin ziyaret sırasında ilk durağı, Tayvan Parlamentosu oldu. Tayvan lideri Tsai Ing-wen ile de görüşen Pelosi "Çin'in askeri tehditlerine karşı geri adım atmayacağız" ifadelerini kullanırken Pekin yönetimi henüz ziyaret gerçekleşmeden hem askeri hem de siyasi adımlarını atmıştı. 

Çin ve Tayvan arasında da gerilimin tırmanmasına neden olan ziyaret öncesinde Pekin yönetimi 100'den fazla Tayvanlı gıda markasının yasaklandığını duyurdu. 

Mark Liu söz konusu konuyla ilgili şu eklemeleri yaptı; “Kimse TSMC’yi zorla kontrol edemez. Bir askeri güç TSMC’yi işgal ederse fabrikayı çalışmaz hale getirir. Bu çok sofistike üretim tesisi, Avrupa, Japonya ve ABD dahil dış dünyayla kimyasallar, yedek parçalar, mühendislik ve yazılıma kadar gerçek zamanlı bağlantı içerisindedir. Bu savaşta kazanan olmaz, herkes kaybeder” dedi.

TSMC içerisinde Apple ve Qualcomm’un da yer aldığı Amerikan şirketlerine işlemci temin ediyor. Şirket dünyadaki yarı iletken dökümhane pazarında yüzde 50’in üstünde hakimiyete sahip.

Geçen hafta, ABD’ de çip fabrikaları kurmak için oluşturulan Çipler ve Bilim Yasası Temsilciler Meclisi’nin onayından geçmişti. Tasarının, Joe Biden tarafından salı günü imzalanması öngörülüyor. Söz konusu tasarı için milyarlarca dolar teşvik sağlanıyor. Teşviklerin büyük kısmı Intel ve benzeri Amerikan şirketlerine sağlanacak olsa da, TSMC’nin  Arizona’ya sübvansiyonlardan yararlanabilecek yonga fabrikası inşa etmesi planlanıyor. Fabrika için ayrılan bütçenin ise 12 milyar dolar olduğu biliniyor.

Tayvan merkezli TSMC dışında bir çok teknoloji üreticileri şu şekilde;

·Acer
·Asus
·Gigabyte
·Foxconn
·Sea Sonic
·Realtek
·HTC
·Lenovo
·MediaTek
·A4Tech
·MSI
·ADATA
·Zyxel
·ASRock
·BenQ-Siemens
·E-TEN
·Compal Electronics
·ViewSonic
·Thermaltake

Foxconn ise Apple, Sony ve Microsoft gibi büyük şirketlere hizmet veriyor.