Tayvan’dan Çin’e rest: En gelişmiş savaş uçağını tanıttı

Tayvan, kıyılarında Çin tarafından gerçekleştirilen askeri tatbikatların ardından en gelişmiş savaş uçağı olan, füzelerle donatılmış ABD yapımı F-16V savaş uçağını tanıttı.

AFP’nin aktardığına göre, Tayvan, Çin’in son dönemdeki manevralarına yanıt olarak, olası bir Pekin işgaline nasıl yanıt verileceğini simüle ettiği tatbikatlar yaptı.

Habere göre, Tayvan Hava Kuvvetleri unsurları, Hualien şehrinde bulunan bir üste ABD yapımı AGM-84 zıpkın gemi savar füzelerini, F-16V savaş uçağının kanatları altına yükledi.

Söz konusu savaş uçağı, F-16 uçaklarının geliştirilmiş ve daha karmaşık olan bir versiyonu olarak biliniyor.

Tayvan Hava Kuvvetleri, ‘Mücadeleye Hazırlık’ isimli tatbikat kapsamında, ikisi füzelerle donatılmış altı F-16-V uçağının gece keşif görevi için hava üssünden havalandığını bildirdi.

Hava Kuvvetleri tarafından yapılan açıklamada, “Çin güçlerinin son askeri tatbikatlarının oluşturduğu tehdit kapsamında, ülkenin ulusal güvenliğini sağlamak için ‘Her Yer Savaş Alanı, Her An Eğitim’ prensibiyle tetikteyiz” ifadelerine yer verildi.

Öte yandan Pekin ile ilişkilerinde son dönemde sorun yaşayan ABD, Çin hükümetinin egemenlik iddiasında bulunduğu Tayvan ile yeni ticaret girişimi için resmi görüşmelere başlayacaklarını duyurdu.

ABD Ticaret Temsilciliği tarafından yapılan açıklamada, ABD ve Tayvan’ın “21. Yüzyıl Ticaretine İlişkin ABD-Tayvan Girişimi” çerçevesinde müzakere yetkisi üzerinde uzlaşmaya vardığı belirtildi.